BAŞLICA BİLİNEN HAMİLELİK BELİRTİLERİ NELERDİR?

Her kadının hayali elbetteki çocuk sahibi olmaktır. Çocuk sahibi olmak içinde atılacak adımların olduğunu biliyoruz. Atılan bu adımlardan sonra anne adayı heyecanla acaba ben hamilemiyim diye merak eder. Evet bu yazımda sizlere hamilelik belirtileri hakkında önemli bilgiler ayrıca bazı önerilerde bulunacağım.

Hamilelik belirtileri kişiden kişiye değişkenlik göterebilir bazen hamile kalmak için aylar sürebilir. Örneğin benim eşimin hamile kalması bir kaç ay sürmüştü ki bu psikoloji çok iyi bilirim bayanların bir an önce hamile kalma isteği kendilerini heyecanlandırdığı gibi farklı yöntemlerede başvurmayı yöneltmektedir. Benim sizden ricam doktorunuza danışarak hamilelik sürecini sürdürmenizdir. Bizim burda yazdıklarımız tamamen bilgi amaçlı hamileliğin başlıca bilinen belirtileridir.
BAŞLICA BİLİNEN HAMİLELİK BELİRTİLERİ NELERDİR?
Anne adayları hamilelikten şüphelendiğinde genelde eczanelerde satılan hamilelik testini alarak evinde hamilemiyim değilmiyim diye test yapmaktadır. Tabiki gebelik şüphesini artıracak bazı belirtiler ortaya çıkmalıki test yapmak için şüpheler ortaya çıksın. Bilindiği gibi adet geçikmesi hamileliğin en belirgin belirtisidir. Çünkü hamilelik dönemi başlamasından sonra kadınlarda adet olma durmaktadır. İsterseniz kısaca hamilelik belirtilerini özetleyelim.

Gebelik belirtileri

Adet geçikmesi en belirgin belirti demiştik ayrıca yorgunluk hisside gebeliğin başlangıcı olarakta belirti verebilir. Çünkü hamileliğin başlaması metabolizmayı normalinden fazla çalışmasına neden olarak vücudun bebeğe ve anneye daha çok biyolojik olarak çalışma sağlaması yorgunluk hissinide ortaya çıkararak normalinden fazla uyku ve dinlenme ihtiyacı duyulabilir.

Toplumda da bilinen bulantı ve kusmalar gebelik belirtileri arasında ilk sıralarda yerini almaktadır. Hamilelik başlamış ise vücuttaki hormonal değişimler nedeniyle bulantılar ortaya çıkar. Normal şartlarda burnunuza hoş gelen kokular hamilelik sürecinde mide bulantısına neden olarak bulantılar ve kusmalar ortaya çıkmaktadır. Sık sık mideniz bulanıyor ve kusmalar başlamışsa hamile olabilirsiniz.

Hamilelik sürecinin ilk haftasında başlayan sık sık idrara çıkma sorunuda gebelik belirtileri arasındadır. Normalden fazla idrara çıkma ihtiyacı duyuyorsanız hatta gece uykudan kalkma durumunuz oluyorsa hamilelik testi yapabilirsiniz.

Hamilelik başlangıcında kandamarları genişler bu nedenle tansiyon düşer ortaya baş dönmeleri çıkar bu da hamilelik belirtileri arasındadır.

Gebelik sürecinin 10 ve 14 günleri arasında ortaya çıkan adet kanamasıyla karıştırılabilen fakat adet kanamasından farklıdır. Çünkü daha hafif ve lekelenme gibi görülür. Halk arasında bilinen ismi üstüne görmedir. Gebelik sürecinde 10 ve 14 günleri arasında bu olayın ortaya çıkma nedeni ise döllenmiş yumurtanın rahim kanalına yerleşmesidir. Bu nedenle hafif bir kanama ortaya çıkar.

Ayrıca hamilelik belirtileri arasında; Memelerde hassasiyet ve büyüme, gebe kalan kişinin ruh halinde dalgalanmalar ve değişimler, iştahsızlık, tiksinme ya da iştahın açılması gibi değişiklikler de gebelik belirtileri arasındadır.

Çocuk sahibi olmak için ilk adımları atan anne adayları hamilelik sürecinin başladığını saymış olduğumuz belirtileri hissetmesi durumda anlayabilir. Fakat kesin hamilelik tanısı için mutlaka bir sağlık kuruluşunda yapılacak test sonrası ortaya çıkacağını unutmayalım.

Yorumlar