Grip Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Grip aşısı hakkında bilgiler, Grip aşısı ne zaman yapılır, Grip aşısı ne işe yarar, Grip aşısı işe yarıyor mu Bu soruların cevabı için yazıyı okuyunuz.

Grip aşısı özellikle havaların soğudu sonbahar aylarında vücudun gribe yakalanma riski arttığı için bu aylarda yapılırsa %89 grip e yakalanmaktan bizi koruyor.
Grip aşısı hastalığı %89 oranında önlüyor.Birçok hasta tarafından grip aşısının gribe yol açtığı sanılsa da bilimsel araştırmalar grip aşısının %89 etkili olduğunu gösteriyor. Grip aşılarının inaktive, yani ölü grip virüslerinden üretildiğini; bu nedenle gribe yol açmadığını belirten uzmanlar. koruma aşılamadan sonraki 10 gün içinde oluşur. Ancak aşı olduktan sonra influenza virüsleriyle temas eden ve enfekte olan bir kişi, hastalığı aşı olmamış bir hastadan çok daha hafif geçirecektir. Sonbahar aylarında grip aşısı olunması gerekiyor. En uygun zamanın Ekim ayı gibi sonbahar aylarıdır. Kasım ayında grip sezonu başlar başlamaz gribe yakalanma olasılığı artacağı için bu aydan önce aşı yaptırmak gerektiğini önerilmektedir.

Grip belirtileri şunlardır

Gribe yakalanan kişilerde 38 derece ateş, baş ağrısı, vücutta genel ağrı, kırgınlık, kuru öksürük, üşüme, titreme, terleme, bazen burun tıkanıklığı, hapşırma ve boğaz ağrısı görülüyor.
Grip belirtisi ortadan kaybolmuş olabilir ama virüs vücutta halen varlığını sürdürmektedir. Gribe yol açan influenza virüsleri dış ortamda 48 saat kadar canlı kalmakta ve solunum yolu ya da el ağız yoluyla bulaşma halinde hastalığa yol açmaktadırlar.
Uyarı: Uzun süren yüksek ateş, aşırı halsizlik, şiddetli öksürük, nefes almada zorluk, bilinçte değişiklik gibi durumlarda ise zaman kaybetmeden doktora başvurmak gerekiyor.

Grip tedavisinde antibiyotikten uzak durulmalıdır

Grip tedavisinde ağrı kesici ve ateş dürücü kullanmak gerekiyor. Hastalık esnasında antibiyotik kullanımının tamamen yanlış antibiyotiklerin sadece bakterilere karşı etkili. Grip etkeni olan influenza, virüstür ve tedavi amaçlı olarak doktorun önerisine göre ancak influenza virüslerine karşı etkili olan anti-viraller kullanılabilir. Öte yandan grip virüsü vücuda girdikten sonra bulgular ortaya 2-3 günde çıkabiliyor. Hastalık yetişkinlerde hastalık belirtilerinin başlamasından 1 gün öncesinde başlıyor ve belirtilerinin bitiminden sonra 5 gün kadar devam edebiliyor. Bu süreler çocuklarda iki katı kadar uzun sürüyor.

Yorumlar