Göz Migreni Nedir ve Belirtileri Nelerdir

Göz migreni nedir

Migren yaşamı olumsuz yönde etkileyen kesin tedavisi günümüz teknolojisinde halen bulunamayan hastalıklardan bir tanesidir. Göz migreni görme kaybına neden olabilir. Göz migreninin kesin bir tedavisi yoktur fakat bazı ilaç tedavisi ile kontrol altında tutuluyor. Göz migreninin, normal migrenden farkı, birkaç dakika ile yarım saat arasında geçen daha kısa süreli atakların yaşanmasıdır.
Normal migrende olduğu gibi göz migreninin de kadınlarda daha fazla görüldüğünü belirten uzmanlar göz migreni atağı geçiren kişilerin ortaya çıkan geçici görme kaybı nedeniyle telaşlanmamaları gerekir, bunun geçici bir durumdur. Göz migreninde bazen baş ağrısı şikayeti olmadan göz önünde ışıklı çizgilenmeler ve ışık çakmaları ortaya çıkabiliyor. Bazı durumlarda bu şikayetlerin arkasından tek taraflı, damar atar gibi zonklayıcı yarım baş ağrısı, ışık hassasiyeti, bulantı ve kusma görülebiliyor. Düzensiz beslenme, uykusuzluk veya fazla uyku baş ağrısını tetikliyor.
Dünyada görülen en yaygın hastalıkların başında gelen ve Türkiye’de de nüfusun yüzde 45’inde görülen baş ağrısının en tehlikelisinin migren olduğu biliniyor. Migren özellikle kadınları ve genç kızları etkiliyor.Migren sadece günlük hayatı sekteye uğratmıyor, aynı zamanda göz sağlığını da olumsuz yönde etkiliyor. Göz migreni olarak adlandırılan bu durum, hastalarda göz önünde ışıklı çizgilenmeler, gözlerinde kıvılcımların oluşması, görme netliğinin kaybolması gibi sorunların oluşmasına sebep oluyor.
Beyin damarlarında oluşan daralma sonucunda ortaya çıkan bu belirtilerin 13-14 dakika kadar sürmektedir.

Belirtileri nelerdir

Migren ağrısı öncesinde ya da başlangıcında hastalar gözlerinin önünde ışıklı çizgilenmeler, ışık çakmaları fark edebilir ve bazen bunları fark ettiklerinde migren atağının geleceğini anlarlar. Bu belirtiler yaklaşık on-on beş dakika sürebilir. Bunun temel sebebi beyin damarlarında oluşan daralmadır.
Bazen hastalarda baş ağrısı şikayeti olmadan da bu belirtilerin ortaya çıkabildiğini ifade eden Oğuzhan, bazı göz migreni hastalarında yarım baş ağrısı ile aynı tarafta bir saatten az süren geçici ve tek taraflı görme kaybı oluşabilir. Kesin bir tedavisi olmayan göz migreni bulguları arasında en korkulanı gözün retina tabakasında kalıcı hasar oluşarak kalıcı görme kaybına neden oluyor.
Göz migreninin bir korkulan diğer bulgusu ise göz kaslarında oluşan geçici felçlerdir bu durumda ortaya çıkan şaşılık, göz kapağı düşüklüğü, göz bebeğinde büyüklük değişiklikleri gibi belirtiler görülebilir hastalar mutlaka koruyucu tedaviyle kontrol altına alınmalıdır.
İki farklı göz migreni hastalığı vardır; Tek taraflı görme bozukluğu ve baş ağrısıyla ortaya çıkan retinal migren, kısa süreli olup göz muayenesinde herhangi bir bulguyla kendini belli etmiyor. Çok daha ender durumlarda görülen oftalmoplejik migrende ise, gözün hareketlerini kontrol eden sinirlerin bir bölümünde felç oluşabiliyor. Bu durumda şaşılık, göz kapağı düşüklüğü, göz bebeğinde büyüklük değişiklikleri gibi belirtiler görülebiliyor. 

Yorumlar