Bel Soğukluğu Nedir,Nedenleri Nelerdir

Bel Soğukluğu Nedir

Bel soğukluğu erkek ve bayanda görülmektedir.Üreme organlarıyla bulaşan bir hastalıktır erkekten kadına 30 saniyede bulaşabilen bir rahatsızlıktır.Genelde erkeklerden kadınlara bulaşır.Cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında en çok bu hastalık görülmekte.Üreme organları ile idrar yolunda, göz üzerinde, rahim ağzı kısmında meydana gelen bakterilerin ortaya çıkarmış olduğu bir durumdur. Akıntılı iltihaplar meydana getirir.
Genç erkek ve bayanlarda sık görülen hastalıktır.Çok çabuk bulaşır fakat erken teşhis ile geçici bir hastalıktır.İlişki esnasında erkekler mutlaka korunmalıdır kondom (prezervatif) kullanması büyük ölçüde bel soğukluğuna yakalanama riski ortadan kalkar.Eğer bel soğukluğu yaşan bir bayan hamile ise bebeğe bulaşma riski vardır.Bel soğukluğu yaşan bir kişi kesinlikle hastalığını tamamen atlatana kadar cinsel temastan uzak durması gerekmektedir.
Erkekler de genel olarak belirtileri şunlardır; İlişkiden yaklaşık 1 hasta sonra kendisini göstermeye başlar. İlk olarak idrar yaparken hafif bir yanmalar meydana gelir. Daha sonraları hastalık ilerleme gösterdikçe idrar sarı bir renk olarak, akıntının olduğu bölgede şişme ve kızarıklar görülür. Eğer zamanında tedavisine başlanılmaz ise meni yolları denilen kısmın zamanla iltihaplanması neden olur ve bu durum kısırlığa sebep olabilir. Sık sık idrarın gelmesine neden olur. Fakat idrar yapmaya çıktığında idrarın az seviyede olduğu görülür. Bazı durumlarda ise herhangi belirti vermemektedir. Bu yüzden korumasız ilişkiler ile çoklu ilişkiler sonrası mutlaka dikkat edilmesi gerekmektedir.
Kadınlar da genel olarak belirtileri ise şunlardır; İdrar yapıldığında kötü koku oluşmaktadır. İdrar yollarında akıntı meydana gelir ve bu akıntılar sarı ile yeşil arasında bir renge bürünür. Kısırlığa sebebiyet gösterebildiği gibi dış gebelikte meydana gelebilir.
Bel soğukluğunda bakterilerin kana karışması ile eklem yerlerinde ağrılar ve şişlikler ortaya çıkar. Bu ağrılar sadece belirli bir noktada kendisini göstermemektedir. Gezici bir özelliğe sahip olan bu ağrılar belirli bir zaman sonra farklı noktalarda da etkisini gösterebilmektedir.

Bel soğukluğunun tedavisi

Bel soğukluğu hastalığından şüphelenmesi halinde en kısa zamanda jinekoloji hekimine muayene olunması gerekir. Erken teşhis diğer hastalıklarda olduğu gibi bel soğukluğunda da çok önemlidir. Erken tedavisi bel soğukluğunu daha kolay bir şekilde atlatılmasını sağlar.İlişkiler sırasında kişiler kesinlikle korunmalıdır.Sizde şüpheleniyorsanız bel soğukluğu hastalığından kesinlikle hekime başvurup tedaviye hemen başlamalısınız eğer sağdece şüphe varsa içinizde bu şüpheyi ortadan kaldırmak için hekime başvurunuz kafanızdaki soru işeretini kaldırmış olursunuz.

Hiç yorum yok