Baş Ağrısı Nasıl Geçer

Baş ağrısı nasıl geçer doğal tedavi yöntemleri

Başımız ağrıdığında ilk olarak bir ağrı kesici içmeyi düşünüyoruz. Aslında ağrı kesicileri çok kullandığımızda vücut bağışıklık kazanıyor zararından başka bir faydası olmuyor. Bu doğal yöntemlerle başınız ağrıdığında uygularsanız ağrı kesici kullanmadan başınızın ağrısı geçebilir. Uzmanlar ağrı kesicilerin sık sık kullanılmasını pek önermiyorlar bu yüzden öncelik doğal baş ağrısını geçirme yöntemlerini denemektir.
Ayakları sıcak suda bekletmek olacaktır. Bu tür durumda ayaklar bir leğene sokulur ve sıcak suda bekletilir, zaman içerisinde suyun sıcaklığı artırılacak olursa, baş ağrısı da hafifleyecek ve hatta geçecektir.
Baş Ağrısı Nasıl Geçer
Resmi büyütmek için resme tıklayınız

Baş ağrısı nasıl geçer

Ayak bölgesine sıcak, ense bölgesine ise soğuk kompres uygulamak baş ağrısını geçirmek için kullanılabilecek yöntemdir. Bazı durumlarda baş ağrısı kan şekerinin düşmesi sebebiyle nüksedebilir. Bu durumda yemek yemek, özellikle de nişastalı gıdalara yönelmek doğru olacaktır. Depresyon hali de baş ağrısına sebep olabilmektedir. Bu tür durumlarda rahatlamaya çalışmak, sorunu kafanızdan uzaklaştırmak veyahut sorunu çözmek baş ağrınızın geçmesini sağlayacaktır.Ense bölgesi, başa giden kanın büyük bir bölümünün geçtiği bölgedir. Bu bölgede akupunktur noktaları olarak tabir edilen kısımlara, baskı uygulamak baş ağrısının geçmesini sağlayacaktır. 15’er saniyelik periyotlar halinde bu bölgeye acıma hissine varma noktasına dek, bastırmak baş ağrınızı geçirmenizi sağlayacaktır. Ayrıca ense bölgesine yapılan masaj da baş ağrısını dindirmede kullanılan oldukça etkili bir yöntemdir.

Bileğin iç kısımlarına ve şakak bölgesine kolonya gibi ferahlatıcı bir losyon sürmek de baş ağrısını hafifletici etki gösterir.Bitki çayları da baş ağrısını dindirmenize yardımcı olabilir. Özellikle bu konuda naneli çayı tercih etmeniz önerilir.Şakak bölgesine masaj yapmak da baş ağrısını dindirmek için kullanılan etkili yöntemlerden bir tanesidir.Baş ağrısını geçirmede kullanılan bir diğer yöntem ise bu bölgenin ısısını düşürmek veya yükseltmek ilegerçekleştirilir. Bu sebeple soğuk veyahut sıcak su torbaları baş ağrısı durumunda uygulanan ve gayet başarılı olabilen bir metottur. Hangi yöntemin deneneceği ise kişiden kişiye farklılık gösterir. Bu nedenle soğuk yada sıcak su torbası vasıtasıyla baş ağrısını geçirmeyi düşünen bir kişi, deneme yanılma yöntemiyle hangisinin faydalı geldiğini bulmak durumundadır. Her ne sebeple gerçekleşirse gerçekleşsin baş ağrıları 3 gün içerisinde iyileşme sürecine girmiyor ve geçmiyorsa bir doktora görünmek en doğru karar olacaktır.Başınız devamlı çok şiddetli ağrıyorsa kesinlikle bir doktora başvurup muayene olmalısınız.

Yorumlar