Süleyman Seba Kimdir Kısaca Hayatı

Beşiktaşın efsane başkanı olan süleyman seba hakkında bilgiler ,
Doğumu 5 nisan 1926.
Doğduğu yer sakarya hendek.
Beşiktaş ta futbol oynadı vede yönedeticilik yaptı.
İnönü stadında yabancı takıma ilk gol atan türk futbolcu olarak tarihe geçmiştir.
8 sene beşiktaş ta futbol oynadı.
Beşiktaş ta 1943 yılında futbol oynamaya başladı.
Vefatı 13 ağustos 2014.

Hayatının Özeti

İlkokulu Sakarya’da okuduktan sonra İstanbul’a gelen Seba, lise eğitimine, Kabataş Erkek Lisesi’nde başladı. Bir süre sonra, Kabataş Lisesi’nin futbol takımına girmesiyle, futbol yaşantısındaki ilk adımı atmış oldu.Son derece yetenekli olan genç oyuncuyu Beşiktaş’lı yöneticilerin keşfetmesi uzun sürmedi. 1943 yılında Beşiktaş genç takımına çağırıldı. Beşiktaş’ta da kaliteli futbolunu devam ettiren Süleyman Seba, o yıl genç takımın şampiyon olmasında büyük rol oynadı. Kısa süre sonra başarılı futbolu ödüllendirildi ve Beşiktaş genç takımı kaptanlık pazubandının sahibi oldu. 1945 yılında, Beşiktaş A takımına alındı.Kabataş Erkek Lise’sinden mezun olan Süleyman Seba, babasının isteği üzerine Mimar Sinan Üniversitesi Edebiyat Fakültesi , Fransız Filolojisi Bölümü’ne kaydını yaptırdı. 1947 yılında İnönü Stadyumu’nun açılış maçında İsveç’in AIK takımına attığı gol, bu stadyumda bir Türk futbolcusunun attığı ilk gol olarak tarihe geçti. 1950 yılında Beşiktaş Futbol takımının Amerika’ya davet edilmesiyle , babasını üzmek pahasına, okulunu bırakarak, çok sevdiği Beşiktaş’la bir ay süreyle Amerika’ya gitti.1954 yılında menüsküs geçirip futbolu bırakmak zorunda kalana kadar, 8 sene Beşiktaş forması altında ter döktü ve 44 gol kaydetti. O dönemler, futbolu bırakmasının asıl sebebinin, dönemin yöneticisi Sabri Usoğlu ve teknik direktörü Pupo Sandro ile yaşadığı sorunlar
olduğuda söyleniyordu.1957 yılında Beşiktaş Kulübü’ne üye oldu.1980′li yıllarda Milli İstihbarat Teşkilatı İstanbul Müdürlüğü yaptığı dönemde, Beşiktaş’ın kötü gidişini gördü ve çok sevdiği Beşiktaş için bu görevi bıraktı.1 Nisan 1984′de Mehmet Üstünkaya ile girdiği başkanlık yarışını kazandı ve 16 yıl sürecek başkanlık görevine başlamış oldu. Başkanlığı süresinde Beşiktaş Futbol takımı; 5 Lig Şampiyonluğu, 4 Türkiye Kupası, 4 Cumhurbaşkanlığı Kupası, 2 Başbakanlık Kupası ve 6 TSYD kupası kazandı. Sportif başarıların dışında Beşiktaş Kulübüne birçok tesis kazandırdı Beşiktaş Kulübü tarafından, senelerce kendisine hizmet eden Süleyman Seba’ya “Onursal Başkalık” ünvanı verildi.13 Şubat 2000 tarihinde BJK Mali ve Olağan Genel Kurulunda yaptığı konuşmayla başkanlık görevine veda etti. Beşiktaş kulübü, O’nun döneminde bir istikrar örneği gösterermişti.
“Şerefli İkincilikler” lafı onun döneminde ortaya çıktı.30 Ocak 2014 tarihinde kalın barsak kitlesi nedeni ile başarılı bir ameliyat geçirdikten sonra taburcu oldu. Daha sonra tekrar hastaneye kaldırıldı ve vefaat etti.Bütün sevenleri üzüntüye boğulmuştu.

Yorumlar