Güneş Patlaması Neden Olur?

Güneş patlaması 

Güneşte patlamalar meydana gelmektedir.Bu patlamaların ne gibi etkileri olmaktadır.Güneş patlamasını video dan canlı şekilde izleye bilirsiniz.Bu patlamaların dünyamız için bir etkisi yoktur olsaydı eğer şu an dünyada olmazdı tabiki ancak uzaya gönderilen uydulara etkisi olabilir.Şimdi araştırmalara bir göz atalım güneşte neden patlama oluyormuş kısa ve öz bu bilgilerden faydalanalım.

Güneşte neden patlamalar oluyor

Patlamalar Güneş’in ürettiği yüksek enerjili ışınım ve atomik parçacıkların aniden boşalması sonucu oluşur. Bu ani ve şiddetli boşalma güneş lekelerinden çıkan parçacıkların manyetik alanlara yakalanmamasından dolayı gerçekleşir.

Bilimsel araştırmalar

Güneş üzerinde birçok Güneş lekesi denilen siyah gibi görünen lekeler vardır. Bu lekelerin bulunduğu bölge diğer bölgelere göre daha az sıcaktır. Bu lekelere neden olan şey yüzeyin alt kısmındaki tabakadan gelen plazmalardır.
Plazma maddenin iyonlaşmış halidir,aynı zamanda maddenin 4. Halidir (çok yüksek sıcaklıklarda maddeler bu halde bulunur,maddeler elektronlarını kaybederek iyonlaşırlar). Güneş lekelerini,patlamalar diğer bir adıyla parlamalar oluşturur.Güneş patlamaları sonucunda uzay boşluğuna büyük miktarda plazma ve enerji yayılır.Güneş patlamalarının milyarlarca atom bombasına eş güçte olduğu bilim adamları tarafından söylenir.

Güneş patlamasının etkileri

Manyetik fırtınanın, elektrik sistemlerini etkileme potansiyeli taşıdığını belirten yetkililer, fırtınanın yaydığı elektro manyetik dalgaların uydulara da zarar verebileceğini söyledi.
Canlı şekilde güneş patlamasını izleye bilirsiniz

Yorumlar