Gizemli Ahit Sandığının Sırrı Çözüldü

Hz. Musa Peygamber'in Ahit sandığı'nın sırları bir bir aralanıyor araştırmalara göre ahit sandığı yakında ortaya çıkacak gibi özellikle hırıstiyanlar bu sandığı daha çok arıyor ve merak etmektedirler.Araştırdım ve topladığım bilgileri sizler için yazdım.Ahit sandığı hakkında en güncel bilgileri sizler için paylaşıyorum buyrun  okuyalım.

Ahit sandığının sırları aralanıyor

Ahit sandığının içerisinde Hz. Musa’dan kalma taş levhaların ve de Hz.Harun’un eşyalarının olduğu düşünülmektedir. Bu sandığın, İsrailoğulları Mısır’dan çıktıktan sonra Sina Dağı’nın eteklerinde yapıldığı sanılmaktadır. İslam alimlerince MÖ 587 yılından beri kayıp olduğu bildirilen bu gizemli sandık, Kur’an ayetlerinde, Hz.Muhammed’in hadislerinde ve kutsal kitaplardan bir tanesi olan Tevrat’da da yer almaktadır.

Ahit sandığının içinde ne var

Hz. Musa’ya Tanrı’nın gönderdiği 10 Emir yazılı tabletlerin konulduğuna inanılan ve bugüne kadar binlerce filme, kitaba ve komplo teorisine konu olan “Ahit Sandığı” yüzyıllardan beri kayıp.

Ahit sandığı hakkında güncel haberler

Sandığın iyileştirici ve sonsuz güce sahip olduğuna, dünyanın sonundan az önce Mesih tarafından ortaya çıkarılacağına inanılıyor. Ancak binlerce yıl önce Kudüs’teki Süleyman Mabedi’nde saklanan sandık daha sonra kayboldu. Son olarak Ahit Sandığı’nın Etiyopya’da olduğu iddia edildi. İtalyan haber ajansı Adnkronos’a göre Etiyopya Ortodoks Patriği Abune Pauolos, bu hafta Vatikan’ı ziyaret etti ve Papa 16’ncı
Benedict ile gizli bir görüşme yaptı. Patrik, açıklamasında “Onu bulduk. Sandığı gözlerimle gördüm. En kısa zamanda dünyaya açıklayacağız” diye konuştu. Yahudi kavimleri tarafından binlerce yıl önce Etiyopya’ya götürüldüğüne inanılan sandığın kısa süre sonra basına tanıtılacağı tahmin ediliyor.

Ahit Sandığı ile ilgili tarihi kaynaklar

İncelendiğinde, bu sandık Hz. Harun dönemi bittikten sonra, Hz. Davud döneminde Kudüs’e taşınmış ve burada Hz. Süleyman tarafından yaptırılmış olan mabede konulmuştur. Gizemini günümüze kadar korumayı başarmış olan bu sandık, MÖ 587 yılına dek, Beytülmakdis’te kalmıştır. Bu tarihten sonra, sandığın çok fazla yer değiştirdiği varsayılmaktadır.Bu tarihte, oldukça ünlü olan ve Babil’in Asma Bahçelerini yaptıran Babil Kralı tarafından Kudüs işgal edilmiş ve bu işgalin ardından sandık yaklaşık 500 yıl ortadan kaybolmuştur.Bu kayboluşun ardından, sandığın, onu korumakta olan Levililer tarafından, mabed altında gizli hazırlanmış özel bir korunakta saklı tutulduğu inancı yayılmıştır.Ve bu sandık hakkındaki başka varsayımlar MS 70 yılından sonraya dayanmaktadır.Bu yıldaki varsayıma göre, MS 70 yılında Beytülmakdis’i Roma Valisi yıktırmış ve sandığın saklandığı özel korunağa ulaşıp, bu sandığı Roma’ya götürmüştür.
Sandık Indiana Jones serisinin ilk filmi “Kutsal Hazine Avcıları”na da konu olmuştu. Filmde Nazi subayları sonsuz güç için sandığı arıyorlardı.

Yorumlar