Vatoz Balığı Hakkında Bilgi

Vatozların renkleri mavi ya da gri dir. Vatozların önemli farkları ve özellikleri iyice yassı olan gövdeleri, çok uzun ve ince olan kuyrukları ve biçimi kelebek kanadını andıran büyük yüzgeçleri sayılabilir. Vatozların gözleri yassı gövdelerinin üzerinde, ağızları ve solungaçları ise gövdelerinin altında yer alır. 

Vatoz balıkları nerde yaşar ve özellikleri nelerdir

Vatozlar, köpekbalıkları ile birlikte tek kıkırdaklı balık olarak sınıflandırılmaktadır. Vatozların uzun kuyrukları ise sadece savunma amacı ile kullanılır. Vatozların kuyruklarında elektrik vardır. Bu elektrikten köpek balıkları bile korkar.Kuyruklarındaki elektrik vücutlarındaki özel bir organdan sağlanır ve ölümcül tehlikelere yol açar. Vatozların yumurta keselerine biçimleri nedeni ile "denizkızının çantası" denilir.

Vatozlar Nasıl Avlanır
Her vatozun ayrı avlanma şekli vardır. Bazı vatozlar deniz tabanında gizlenip avları olan küçük balıkları ve kabukluları avlar. Bu vatozlar ise ya renkleri ile kumda saklanır ya da kendilerini kuma gömerler. Bir kısmı ise denizde yüzüp karşılarına çıkan balık ve planktonları koca ağızlarından içeri alırlar.
Akvaryum da Vatoz Balığı
Rajiformes takımına özgü balıkların ortak adı vatoz dur.
Vatoz'ların Beslenme Biçimi: Otçul
Vatoz'ların Davranış Biçimi:  Barışçıl
Su Sıcaklığı: 20-26°C
Su Sertliği: Yumuşak - Orta
pH: 5.5 - 7
Anavatanı Güney Amerika: Güneydoğu Brezilyadır. Karma akvaryumlar için uygun bir balıktır. Akvaryumda 4 cm' e kadar büyüyebilirler. Beslenme olarak akvaryumlardaki yosunlarla beslenirler. Üreme dönemlerinde yumurtalarını yapraklara yapıştırırlar. 20 ile 26 derece ısıyı severler. en az 50 cm' lik akvaryumlar bu tür için uygundur.

Akvaryumun taban ve orta seviyesinde gezmekten hoşlanırlar. Bu tür için tecrübe gerektiği söylenir. Aslında söylenenleri yalancı çıkarmaz tecrübe mutlaka gereklidir. Akvaryumcularda çok sık rastlanmayan türler arasında bulunur.

Hiç yorum yok