Peygamber Devesinin Özellikleri Nelerdir

İşte peygamber devesi böceğinin özellikleri ve ilginç özellikleri sizlerle

Peygamber devesinin yaşadığı yerler: bu hayvanların büyük bölümü tropik ve astropik bölgelerde yaşar.
En çok bilinen türü 7-12 cm uzunluğundaki Mantis religiosa Afrika’nın kuzeyinden Avrupa’nın içlerine kadar yayılmıştır.Bilinen en güzel peygamber devesi türü Hymenopus Kanada’da yaşayan tek peygamber devesi türüdür.Peygamber devesi böcekgillerdendir ince ve uzun vicutları vardır.Yavaş hareket ederler.Bu hayvanlar canlı böceklerle beslenmektedirler.Cüce fare ve sinek kuşu yediklerine de rastlanmıştır bu hayvanlardanda protein ihtiyaclarını gideriyorlar.Kafa yapıları üçgendir.Öngöğüs bölütleri çok uzamış olan böceklerdir. Ön bacaklarının birbirini eklemlenen biri dikenli iki uzun parçası (uyluk ve kaval kemikleri) kıvrıldığında avlarını yakalayıp parçalayan bir kıskaca dönüştürür.  Ergin mantid, genelde 5 ile 13 cm arasındadır. Erkekler dişilerden daha küçüktür. Erkeklerin göğüsü 8 segmente dişilerinki ise 6 segmente ayrılır.

Peki Peygamber Devesi Düşmanlarından Nasıl Korunuyor

Bu böcekler aynı bukalemun gibi ortama göre renk değiştirerek kamufule oluyorlar.Peygamber devesi bu kamufulaj özelliği sayesinde hem düşmanlarından korunuyorlar hemde avını yakalamak için daha iyi ortam sağlarlar.Bitkilerin arasında dolaşırlar yerde pek gezinmezler.
Bir peygamber devesi yeşil ya da kurumuş bir yaprağa, ince bir dala, bir likene, parlak renkli bir çiçeğe ya da karıncaya benzer bir görünümde olabilir.Karınca taklit eden türleri de bulunur.

Davranışları ve Beslenme Şekilleri

Hiç hareket etmeden avlarını beklerlerler.Ön ayaklarında kancalar ve dikenler vardır bu kancalar ve dikenler avını yakalamaya yarıyorlar.
Tehlike anında kendisini büyük ve korkutucu göstermek için tehlike karşısında dikleşerek, kanatlı türleri ise kanatlarını hışırdatıp parlak uyarı renklerini gösterirler.Beslenme şekilleri ise küçük böceklerle beslenirler tabikide kendinden küçük böceklerle sinek,karınca ve  hamam böceği gibi küçük böcekler.Özellikle çiftleşme sırasında dişiler erkekleri yiyebilir.Eğer protein ihtiyaclarını tam karşılayamazlar ise kertenkele, yılan, fare gibi hayvanlara saldırırlar.

Üreme şekilleri ise şöyledir

Dişi böcek çiftleşme sırasında, genelde erkek böceği yer ama erkek böcek kafası ve ayakları yense bile dişiyle çiftleşme yeteneğini kaybetmezler ve dişiler kozaya benzer büyükçe bir kapsül içinde yaklaşık 100-200 yumurta bırakırlar. Kapsül yumurtaları düşmanlardan ve kötü hava şartlarından korur. Dişi mantidlerin yumurtaları ağaç kabuklarında, çalılarda, kayaların üzerinde bulunur. Yumurtaları koyu kahverengi ve çizgilidir. Yumurtadan çıkan nimfin kanatları yoktur. Ama vücudunun öbür bölümleri erişkinlere çok benzer. Nimfler erişkinler kadar oburdur ve birbirlerini bile yerler.
Bu hayvanlar çiftleşme esnasında dişilerinin erkeklerini yeme özelliğide çok ilginç.

Yorumlar