Kızılcık ve kızılcık suyunun faydaları nelerdir?

Kızılcık suyunun faydaları saymakla bitmez. İdrar yolu enfeksiyonlarından tutun cildimizin sağlığına kadar. Bilim adamları tarafından yapılan araştırmalara bakarsak böbrek taşı oluşumunu önlediğini bile görebiliyoruz.
Kızılcık ve kızılcık suyunun faydaları
Ağız sağlığına da gayet faydası bulunmaktadır. Kızılcık, ekvatorun kuzeyinde soğuk bölgelerdeki asit olan bataklıklarda büyümektedir.

Cüce çalılar grubuna girer. Çalılar büyümeye başladığında beyaz olan meyveleri üzerinde taşımaktadır. Ancak olgunlaştıklarında ise beyaz olan meyveler kırmızı bir renk alırlar. Halk tarafından hem yenilir hemde suyu sıkılmaktadır. Yaz sıcaklığında hem serinletici hemde lezzetli bir meyve olarak yenir. Herhangi bir tatlandırıcı eklenmeden yenirse daha sağlıklı olduğu söylenir.

Faydaları Nelerdir?

Kızılcık suyunun faydaları saymakla bitmemektedir. Ancak araştırmalara göre aşağıdaki hastalıklarda faydalar gösterdiği bilimsel olarak kanıtlandı.

İdrar Yolundaki Enfeksiyonlar
Kızılcık suyunun içindeki mineraller, E. Coli bakterisini idrar yollarından dışarı atmak için elinden geleni yapar.

Mide Ülserleri
Helicobacter pylori isimindeki ülsere neden olan bakteriyi vücuttan atmak için elinden geleni yapar. Mukus tabakasını yenilemeye çalışır.

Kanserler
Kanser yapan tümörlerin büyümelerini yavaşlatır ve tamamen durdurur. Araştırmalar birçok kanser ilacından daha güçlü bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. 

Solunum Yolları Enfeksiyonu
Haemophilus adlı solumun yolu enfeksiyonuna neden olan bakterinin boğazdan atılmasına yardımcı olduğunu göstermektedir. Bakteri, bulunduğu kişide ağrılı bir solunum ve kulak enfeksiyonlarına sebep olur.

Kardiyovasküler Hastalıklar
Bu suyun içerisinde oluşan polifenoller sayesinde kalp damar sistemine son derece yararı bulunmaktadır. Kana kötü ve iyi kolesteroller bulunmaktadır. İyi kolesterol sayısını arttırmakla birlikte kötü kolesterol sayısında gözle görülür bir azalış olmaktadır.

Ağız ve Diş Sağlığı
Her gün bir şeyler giren ağzımızda on binlerce bakteri oluşmaktadır. Bu bakterilerden arındırmakla birlikte diş sağlığını iyileştirmede önemli bir yeri vardır.

Kızılcık suyunda bolca bulunan asit ve diğer mineraller böbrek taşlarını eritip parçalama görevi görmektedir. Yaşlanmayı son derece yavaşlatan bir etkiye sahiptir. İnsan bedenindeki yağ depolarını yıkar. Bu durumda kilo vermemize sebep olur. Kemik erimesine son verir ve kemikleri son derece güçlendirir.  Eğer vücudunuzda yanıklar varsa kullanmanız tavsiye edilir. Olabildiğince hızlı yarar gösterecektir.

Yorumlar