Cilt Kuruluğu Nedenleri ve Nasıl Geçer

Nedenleri

Cilt kuruluğu cilt çok fazla su veya yağ kaybettiğinde hemen herkeste görülebilir. Bazı kişilerinse cildi diğerlerine göre daha kurudur veya kurumaya meyillidir. Cilt kuruluğunun en çok rastlanan nedenlerini aşağıda sıralamaya çalışalım:
Yaş: Yaşlandıkça cildimiz de incelmeye ve kurumaya başlar.  Yaşla birlikte metabolizma değişir, ciltte yağ bezleri daha az çalışır. Bu gibi nedenlerle cilt esnekliğini ve nemini yitirmeye başlar. 40′lı yaşlardan itibaren günlük olarak iyi bir nemlendirici kullanmaya başlamak gerekir.
İklim: Çöl benzeri kuru bir iklimde yaşayanlar cilt kuruluğu sorunu ile daha çok karşılaşırlar. Sadece sıcak ve kuru iklim değil aynı zamanda soğuk ve kuru havalar da cildi kurutur. Soğuk havada cilt kuruluğu şikayeti kötüleşir. Hem kuru hava hem de iç mekanlardaki havadaki nemi daha da azaltan ısıtıcılar buna neden olur. Yaz aylarında ise klimaların benzer bir etkisi vardır. Kısaca, havadaki veya bulunduğunuz ortamdaki nem azaldıkça cilt kuruluğu şikayeti de artar.
Güneş: Güneş cildi kurutur ve güneş ışınları cildin daha alt katmanlarına ulaşarak kırışıklık ve sarkma gibi başka zararlara da neden olabilir.
Cilt hastalıkları: Çocuklukta egzama benzeri bir cilt hastalığı ile tanışmış olan kişiler yetişkinlik döneminde cilt kuruluğu problemi yaşayabilirler. Sedef hastalığı da yine cildin çok kurumasına yol açar.
Hormonal değişimler: Kadınlarda menopoz döneminde ya da tiroid hastalıklarında hormon seviyelerindeki dengesizlikler, cildin nem oranını etkileyerek cilt kuruluğuna sebep olabilir.
Kullanılan ilaçlar: İdrar söktürücü ilaçlar veya harici olarak kullanılan çeşitli kremler cilt kuruluğuna yol açabilir. Tedavi tamamlandıktan sonra ilacın kullanımı bırakıldığında, cilt de düzelecektir.
Meslek: Hemşirelerde, kuaförlerde ve diğer gün içinde cildi suyla çok fazla temas eden kişilerde cilt kuruluğu görülebilir. Ciltte sertleşme, çatlama meydana gelir.
Yüzmek: Bazı havuzlarda klor miktarı çok fazladır ve bu da yüzen kişilerin cildini kurutabilir.

Nasıl Geçer

Bu problemi çözebilmek için kullanabileceğimiz birçok farklı ürün bulunmaktadır. Kaliteli nemlendiriciler sayesinde bu problemleri bertaraf etmek mümkündür. Ancak uzmanlar, bunun tek başına yeterli olmayacağı yönünde hemfikir görüş bildiriyorlar. Cildin yaşadığı kuruluk problemine karşı birçok farklı uygulama yapılabilir. Şimdi bu uygulamaları aşağıda maddeler halinde inceleyerek fikir sahibi olalım.
*İlk olarak bu problemlerin giderilmesi için nemlendirici kremler önemli rol oynar. Kaliteli markaların cilt nemlendiricilerini kullanarak cilde dirilik kazandırabilirsiniz.
*Nemlendirici ürünlerden ziyade uygulayacağınız nemlendirici ve bitkisel cilt maskeleri sayesinde kuruluk problemini ortadan kaldırabilirsiniz.
*Uzun süreli duşlar almak, cildin kurumasına neden olacaktır. Bu nedenle duş alma sürenizi belirgin şekilde kısaltın.
*Cildiniz için yağlı sabunları tercih edin. Yağlı sabunlar, cildi nemlendirici özellik sağlar ve problemleri ortadan kaldırır.
*Bulunduğunuzun ortamın nemli olması önemlidir. Böylelikle cilt gözenekleri hava almayı başarır ve bu havayı neme çevirir. Böylelikle kuruluk problemi ortadan kalkmış olur.
Bebe yağıyla kurtulma
Banyo yaptıktan sonra çıkmadan kurulanıp bebe yağıyla tüm vücudunuzu yağlayın cildinizin kuruluğunu bu yöntemle önlemiş olursunuz.

Yorumlar