Börülcenin Faydaları Nelerdir

Daha çok ege bölgesi halkı tarafından sıkça tüketilmekte olan (lozaz) börülcenin sağlık açısından o kadar önemli faydaları bulunuyor ki, uzmanlar börülcenin düzenli bir şekilde yalnızca Ege halkı tarafından değil herkesçe tüketilmesini önermekteler.

Akkız, Karnıkara ve Sarıgöbek gibi farklı çeşitleri bulunan börülcenin yararlarını okuduğunuz zaman sizde uzmanların görüşlerine katılacak ve börülceye mutfağınızda yer vereceksiniz. İşte Börülce protein, karbonhidrat, fosfor, kalsiyum, demir, sodyum, potasyum, A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, niasin gibi besin değerleri ihtiva etmektedir. Börülcenin içerdiği bu besin maddeleri sağlık açısından son derece büyük yararlar sağlamaktadır.

Börülcedeki lif yapısının, çözülebilen lif olduğu için kötü kolesterolü azaltmaktadır."Sindirim sisteminin düzgün çalışmasını sağladığından kabızlığın giderilmesinde yardımcı olur. Yüksek lifli besinler bu açıdan kendimizi iyi hissetmemizi ve besinlerin daha yavaş sindirilmesini sağladığından verdiği tokluk hissinden dolayı kilo almayı engelleyici rol oynamaktadır.

Börülcenin yüksek orandaki lif yapısı sayesinde kalp hastalığı riskini azalttığı ve yüksek tansiyonu olanlar için faydalıdır. "Çözülebilen lif yapısının şeker hastalarında karbonhidratların soğurulması oranını azaltması sonucu kandaki şeker oranını koruduğu için şeker hastalarının vazgeçilmez besinlerindendir".

Börülcedeki A vitamininin betakarotenli yapısından geldiğine işaret etmektedir.Görme duyuları daha iyi çalışması ve de antioksidanlı yapısından dolayı bağışıklık sistemini güçlendirici ve
kanseri önleyici faydaları vardır. Bir bardak börülceyle vücudumuzun ihtiyaç duyduğu günlük A vitamininin yüzde 50'sini alırız.

Lolazın faydaları nelerdir

- Yanıklara sürülürse yararı görülür.
- Kandaki şeker oranını ve yüksek tansiyonu düşürmeye yardım eder.
- Kansızlığa iyi gelir.
- Tüm kurubaklagiller gibi börülce de içerdiği yüksek lif oranı sayesinde kolesterol üzerinde olumlu etkisi vardır.
- Yüksek lif oranı nedeniyle kandaki insülin seviyesine olumlu etki yapar.
- Yüksek lif oranı nedeni ile kabızlık problemine engel olur.
- Yüksek protein oranı, demir ve potasyum açısından zengin bir yiyecek olması börülcenin diyetimizde yer alması açısından önemlidir.
- Özellikle bahar ve yaz aylarında taze börülce tüketilmesi, kış aylarında ise diğer baklagillerle dönüşümlü olarak kuru börülce kullanılması diyetinizin zenginliği ve çeşitliliği için önemlidir.
- Göğüs ve akciğere faydalıdır.
- İdrar tutukluğunu ve anüs kaşıntısını giderir.
- Cinsel arzuyu arttırır.

Kansızlığa iyi gelen börülce yüksek kolesterolü de düşürüyor

Börülcenin, tüm fasulyeler gibi demir açısından da zengin bir besindir. Ülkemizde yaygın şekilde demir eksikliği anemisi bulunmaktadır. Büyüme çağındaki çocuklar, adet görmeye başlayan genç kızlarımız, gebe ve emziren annelerde, sağlıklı beslenmedikleri zaman demir eksikliğine bağlı anemi oluşabilir. Sadece anemi değil, başta sinir ve stres olmak üzere birçok sıkıntının sebebi, demir eksikliğidir. Börülce kansızlığa iyi gelmesinin yanı sıra kandaki yüksek kolesterolü de düşürür.Börülcenin çinko açısından da çok zengin bir mineraldir.Hücrelerin yenilenmesi ve yaraların iyileştirilmesi için yeterli miktarda çinko alımı gereklidir. Hamilelikte de fetüsün büyümesi ve gelişimi için yeterli çinko alımına özen gösterilmelidir.

Cinsel gücü artırıyor!
Manganez minerali vücuttaki protein sentezlenmesi, sindirim ve besinlerden enerji üretilmesini sağlamaktadır. Bağ dokuları, kemiklerin gelişmesi ve büyümesi açısından gerekli mineraldir. Sinir sistemi fonksiyonları ve gelişmesinde oldukça faydalıdır. Vücuttaki kanın pıhtılaşması için gerekli manganez, kısırlığa da iyi gelir ve cinsel gücü arttırıcıdır.

Bir bardak börülcede 0,5 gram beslenmede hayati öneme sahip mineral olan potasyum bulunmaktadır.Potasyum vücuttaki su ve mineral dengesinin korunmasına yardımcı olur. Besinlerin hücre içine taşınması, sinir sistemindeki mesajların iletilmesi, kalp ve kaslar için önemlidir.

Tansiyonu dengeler ve beyine oksijen taşıyarak zihin faaliyetlerini destekler.Bir bardak börülceyle günlük alınması gereken B9 miktarının yüzde 50-60'ı karşılanmaktadır. Adeta protein, mineral ve vitamin deposu olan börülcenin sadece Ege bölgesinde tüketilmesi üzücü bir durum. Böyle önemli bir besin kaynağının Anadolu'muzun tüm yörelerinde tüketilmesi için hepimiz çabalamalıyız.
Özet
Yüksek oranda lif içermekte olduğundan kolesterol üzerinde olumlu değişimler yaratmaktadır. Yüksek lif oranına sahip olan börülce kandaki insülin seviyesinde de olumlu bir etki göstermektedir. Ve yine bu yüksek oranda ki lif özelliği ile kabızlık sorununa da engel olmaktadır.Demir ve potasyum açısından da zengin olan börülce mutlaka diyet menüsünde yer alması gereken bir gıdadır. börülce diyete zenginlik ve çeşitlilik katar, daha sağlıklı kilo verilmesine yardımcı olur.
-C vitamini yönünden zengindir.
-Azot ve nişasta içerir.
-Bitkisel protein yönünden zengin bitkilerdendir.
-Kansızlığa iyi gelir.
-Hipertansiyonu düşürür.
-Cinsel isteği ve arzuyu artırır.
-Yanıklara haricen sürülürse oldukça etkilidir.
-Anüste
-Kaşıntıları giderir
-Akciğerlere faydalıdır.
-Lif açısından oldukça zengindir.
-Yemek yapılarak tüketilebileceği gibi salatalara da katılabilir.
-Turşusu da yapılmaktadır.

Yorumlar