Basur (Hemoroid) Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavi Yolları Nelerdir?

Basur Nedir?; Günümüzün en önemli hastalıklarından biri de basurdur. Basur yaş fark etmeksizin herkeste görülebilecek bir hastalıktır. Basurun bir diğer adı ise hemoroiddir.
Basur (Hemoroid) Nedenleri, Belirtileri
Makat bölgesinde yer alan toplardamarlar varis gibi genişler ve bu durum bir takım rahatsızlıklara yol açar. Özetlemek gerekirse, basurun anüs ve alt rektumda buluna damarların iltihaplı olmasıdır. Basurun oluşumunda birçok faktör etkilidir. Düzensiz beslenmemeye bağlı olan yorucu olan büyük abdestler, gebelik ve ıkınma gibi birçok faktör basurun tetikleyicisidir.

Basurun Oluşumu
Basur aslında vücudumuzda kendiliğinden bulunan damarsal bir yapıdır. Toplardamarlarda oluşan düzensizlik basurun tetikleyicilerindendir. Bu durumun ana nedenleri olarak da kronik kabızlı ve buna bağlı olarak şiddetli ıkınma, hamilelik sonucunda damarların genişleme durumudur. Bunun dışında damar duvarlarının zayıf olması da basur oluşumunda önemli rol oynar. Sürekli oturmak, sıkça alkol tüketmek, makat bölgesine zarar veren sporlar (bisiklet vb.), lifli gıdaları az tüketerek genelde ağır gıdalar tüketmek ve bağırsak bölgesinde yer alan tümörler de basurun oluşumu açısından önemli rol oynar.

İç ve Dış Basur

Dış Basur: Bu basur türü hastaya büyük sorunlar yaratmaz ve dışkılama sırasında büyük problemlere yol açmaz. Ancak genişleme olmuş damarlarda pıhtı oturması ile iğne batarcasına ağrılar ve bununla beraber gelişen kızarıklık bir süre olsa da problem yaratır. Bu basur türlerine ise dış basur denmektedir. 
İç Basur: Bu basur türü oldukça zahmet veren ve son derece düzen bozan bir türdür. Bu türü 4 kolda incelemek mümkün. İşte o 4 kol ise aşağıdaki gibidir:

1.Evre: Bu evrede kanamalar boy göstermektedir. Dışkılamayla beraber damla şeklinde kan veya tuvalet kağıdına bulaşacak kadar kan görülmektedir.
2.Evre: Dışkılama esnasında yapılan fazla ıkınma sebebiyle  anüsün dışına çıkan memeler, kanama belirtisini biraz daha arttırmaktadır. 
3.Evre:  Artık memeler sıklıkla ve kolayca anüs dışına sarkmaktadır. Bu nedenle sadece içeri itilerek eski yerine getirilebilir. Söz konusu durumda kanama daha da şiddetlenir.
4.Evre: Bu durum artık ciddi cerrahi müdahale gerektirmektedir. Söz konusu durumda birçok rahatsızlık meydana gelirken, memeler artık tamamen anüs dışında sümüksü bir akıntıya neden olurlar.
Basurun ilk evresinde itibaren doktora görünmek şarttır diyebiliriz. Aksi takdirde günlük yaşamınız oldukça kötü bir hal alacak ve size ciddi rahatsızlıklar verecektir.

Yorumlar