APANDİSİT NEDİR? BELİRTİLERİ NEDİR? TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Apandisit, körbağırsak üzerinde bulunan apandisin denilen bölgenin iltihaplanması neticesinde oluşan ve şiddetli ağrı ile devam eden ciddi bir enfeksiyon rahatsızlığıdır. Apandisit patlaması hayati risk oluşturan bir sorundur ve bu nedenle kişinin zaman kaybetmeden hastaneye gitmesi gerekir.

Apandis ne taraftadır?

Kalın bağırsakla ince bağırsağın birleştiği noktanın alt tarafında bulunan kör bağırsağın içi boş çıkıntısına apandis denilmektedir. Apandisit bu bölgenin bir bakteri yüzünden iltihaplanması sonucu ortaya çıkmaktadır. Apandisit genel olarak 10 ile 30 yaş arasında görülmektedir.
APANDİSİT NEDİR? BELİRTİLERİ NEDİR? TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?
Apandis patlaması ölüme neden olabilecek , önemli bir rahatsızlık olduğu için karın bölgesinde oluşan ve şiddetini arttırarak uzun süre devam eden ağrılar yaşanıldığında vakit keybetmeden doktora gitmek gerekmektedir.

Apandisit belirtileri nelerdir?

1)    Karın ağrısı :
Apandisit belirtileri içinde en bilineni ve yaygın olanı karın bölgesinde çekilen ağrılardır. Karın bölgesinde görülen bu  ağrılar donuk ve süreklidir. Ancak karnın sağ alt tarafına doğru ilerledikçe ağrı şiddetlenir ve halk arasında “bıçak gibi” olarak tabir edilen ağrılar yaşanmasına sebep olabilir.Hareketle birlikte artan ağrı vardır. Genel olarak karın bölgesinde yaşanılan ağrıya mide bulantısı ,kusma, ateş, kabızlık veya ishal, gaz sorunu ve sırt ağrısı gibi diğer belirtilerde eşlik edebilir fakat bu belirtiler her kişide görülmeyebilir.

  2) Kabızlık :
Apandisitin bilinen en belirgin özelliklerinden biride, apandist ağrısıyla birlikde kabızlığın ortaya çıkmasıdır. Kısacası apandist anlamında bir sorun varsa bu kişinin büyük tuvalete çıkmasına engel olur.

3)    Iştahsızlık (Anoreksi) :
Hastalaraın geneli  % 90-95 oranında iştahsızlık yaşarlar fakat bu durum  pek dikkat çekmez. İştahsızlık genel olarak ağrıdan önce ortaya çıkmaktadır.

4)     Bulantı, kusma :
Apandisit hastaların % 75inde şiddetli olmayan kusmalar görülmektedir. Kusmalar ağrıların ardından  ortaya çıkar. İlk önce kusma, sonra ağrı olmuşsa, genellikle bu akut apandisitden kaynaklanmamaktadır.

5)    Ateş :
Apandisit iltihaplanmasında orta derecede ateş görülmektedir. Genel olarak 38° geçmez. Ateşle birlikte kişide karnın alt tatarfında oluşan bir ağrı görülür. Dilde ve ağızda oluşan kuruluk nedeniyle kişide iştahsızlık görülür. Ayrıca sindirim güçlüğü ve paralelinde kabızlık veya ishalde görülmektedir.

6)    Hızlı kalp atımı:
Hafif bir kalp çarpıntısı söz konusudur. Eğerki kalp atışı  120-140/dakikada bir kalp atışı görülürse bir komplikasyon söz konusu demektir.

Yaşadığınız ağrının apandisit olduğunu nasıl anlarsınız?

•    Karnınıza hafifçe bastırın. Dokunmak bile özellikle karnın sağ tarafında ağrıya sebep oluyorsa kesinlikle bir doktora görünmelisiniz.

•    Karnınıza bastırdığınızda normalden daha sert ya da şiş olduğunu hissediyorsanız ve ağrınız varsa apandisit olabilir.

•    Apandisit ağrısı yürümenizi zorlaştıran türde bir ağrıdır. Eğer buna ilşikin şüpheniz varsa ayağa kalkın ve adım atın  yürürken dahi ağrı çekiyorsanız bunun nedeni apandis iltihaplanması olabilir.

•    Yukarıda saydıklarımıza ek olarak karın ağrısı yaşadığınız esnada  fetüs pozisyonunda kıvrılarak yatmak ağrıyı hafifletiyorsa çektiğiniz ağrı büyük olasılıkla apandisit yüzünden oluşmaktadır.

Hastalığın tedavisi nasıl yapılır?

Hastalığın yaygın olan tedavisi iltihaplı apandisin kesilip alınması  şeklindedir. Fakat ilk başta hastanın genel sağlık durumu kontrol altına alınmaya çalışılır. Ve eğer apandist çevrili olduğu zar yırtılmamışsa hastaya ameliyattan önce antibiyotik tedavisi uygulanarak tedavi edilmeye çalışılır.Tedavi olumlu sonuçlanmadığı takdirde ameliyat kaçınılmazdır.

Çocuklarda böyle bir durum söz konusu olduğunda beklenilmeden direk ameliyata alınırlar.
Son olarak belirtmekte fayda var nedeni ne olursa olsun geçmeyen ve gittikçe şiddetlenen bir karın ağrınız varsa ve geçmiyorsa derhal bir hastaneye gitmeniz önerilir.

Yorumlar