ALS Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir, Tedavisi Varmıdır

Bugün sizlere ALS (MNH) Hastalığından bahsedeceğim tüm dünyadabu hastalık hakkında kampanya başlatılmıştır bildiğiniz gibi sanatcılar,futbolcular ve sunucular gibi üzerine buzlu sü dökme olayını tv lerde hepimiz görüyoruz.

Bende üstüme düşen görevi bu şekilde yapmak istedim ve bu ASL Hastalığını araştırdım sizlere bilgiler sunmak için. Als hastalığı nasıl bir hastalık,bu hastalığın tedavisi varmıdır.Bu hastalığı çeken kişiler en fazla 3 ila 5 yıl yaşamaktadırlar.Bu hastalığın tedavisi ve çaresi daha henüz bulunamamıştır.

ALS hastalığı amyotrofik lateral skleroz (ALS), motor nöron hastalığı olarak da anılır. Merkezî sinir sisteminde, omurilik ve beyin sapı adı verilen bölgede motor sinir hücrelerinin kaybından ve harabından ileri gelen ilerleyici bir hastalıktır. Kas erimesi ve kas güçsüzlüğü görülür.Sanatcıların yaptığı baştan aşşağıya buz dolu kovanın içindeki suyu dökmeleride Als hastalarının sesini duyura bilmek içindir.Bizde duyarlılığımızı göstermek için kampanyaya katılıyoruz ve yazımızı burdan herkeze paylaşıyoruz.

ALS Nedir? Amiyotrofik Lateral Skleroz, (MNH) Motor Nöron Hastalığı Ndir?

Hastalığın Diğer Adları Şunlardır:
ALS (Amyotrophic Lateral Sclerosis) MND (Motor Neuron Disease) veya Lou Gehrig Hastalığı, Sedat Balkanlı hastalığı, Charcot hastalığı'dır.

Motor nöron hastalığı (MNH), ciddi ve tedavisi olmayan ilerleyici bir nöro dejenerasyon (sinir hücrelerinin bozulması) biçimidir. Zamanla omurilik ve beyindeki sinirler artan bir şekilde fonksiyonlarını yitirir. Motor nöron hastalığında motor nöron denilen istemli hareket uyarısını taşıyan sinir hücreleri etkilenir.

ALS Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir

ALS hastalığının belirtileri, kaslarda erime ve güç kaybıdır. Bazı hastalarda yutma bozukluğu ve ses boğukluğu olarak ta görülür. Muayene ve EMG sinir testi ile teşhis edilir.

Belirtileri Şunlardır
*Hasta yürürken tökezler
*Kolda ya da bacakta zayıflık
*Kontrolsüz ağlamalar ya da davranışlar
*Kalem tutma,çanta taşıma gibi işlemlerde zorlanma
*Konuşma ve yutma güçlüğü çekme…
*Hastanın eliyle cisimleri kavrama gücü azalır. Bazen cisimleri tutmak ya da kaldırmak zorlaşır.
*Yorgunluk
*Kas Ağrıları artar
*Kas krampları
*Kas seğirmeleri
*Anlaşılmaz ve bozuk konuşma
*Kol ve bacaklarda zayıflık
*Artan sakarlık
İleri Aşamada MNH`nin Belirtileri
*Kaslar zayıflar
*Kol ve bacaklar gitgide zayıflar
*Kol ve bacak kasları kısalır, hareketleri kısıtlanır
*Etkilenen kol ve bacaklarda hareket gitgide zorlaşır
*Kas spazm ve ağrıları artar
*Bazı kol ve bacak kasları anormal biçimde sertleşir (spastisite)
*Kaslarda ağrı
*Eklemlerde ağrı
*İlerleyen yeme ve içmeyi zorlaştıran, zamanla kötüleşen yutma güçlüğü (disfaji)
*Salya akışı- bu genellikle salya üretiminin kontrol edilmesindeki problemlerdendir
*Esneme- bazen esneme kontrol edilemeyen nöbetler şeklinde gelir
*Çene ağrıları- genellikle aşırı esneme sebebiyle olur
*Konuşma sorunları-gırtlak ve ağız kasları zayıfladıkça hasta iletişimi güçleştiren konuşma problemleri yaşar.

*Kişilik ve duygusal durumda değişiklik- genellikle hasta bu aşamada duygusal istikrarsızlık yaşar ( kontrol edilemeyen ağlama ve gülme nöbetleri)Uykusuzluk, endişe ve depresyon görülebilir.
*Hafıza ve bazı bilişsel değişiklikler- bazı hastalar hatırlama ve yeni şeyler öğrenme yeteneklerinde değişiklik hisseder. Dil yeteneği ve konsantrasyon süresi de etkilenebilir. Eğer hasta yaşlı ise bunun yaştan mı yoksa hastalıktan mı olduğunu bilmek güç olabilir.
*Bunama- MNH hastalarının az bir kısmında bunama görülür.
*Nefes alma problemleri-ciğerleri kontrol eden kasların artarak zarar görmesi nefes alma zorluğuna yol açar. Hasta nefes darlığı çekebilir. Hasta, şimdiye kadar normal bir iş olarak düşünülen nefes almanın zorlaştığını hissedebilir.

*Nefes darlığı sonuçta hasta dinleniyorken bile görülür. Bazı hastalar yatıyorken de nefes güçlüğü çekebilir, bu durum uykuyu etkiler. Sonunda hastalar nefes almak için makine yardımına ihtiyaç duyarlar (örneğin maske ile solunum cihazı kullanmak).

Bu ALS Hastalığı'nın Tedavisi Varmı?

Amyotrofik lateral skleroz (ALS), merkezi sinir sistemi, omurilik ve beyin sapındaki nöronların azalması ya da ölmesi sonucunda meydana geliyor. Tıp henüz bu nöronların niçin öldüğünü bulamadığı için çaresini de bulamıyor.ALS için henüz bir tedavi bulunamamıştır. Hastaya düzenli fizik tedavi uygulanabilir.
Sizlerinde bu kampanyaya katılmanızı tavsiye ediyorum duyarlı olalım lütfen.

Yorumlar