Yağlı Ciltler İçin Doğal Maske Tarifleri-Yağlı Ciltler İçin Doğal Çözümler

Yağlı ciltler genellikle vücut hormonlarının dengesizliğinden dolayı ergenlik çağındaki gençlerde görülür. Cilt kendi kendini nemlendirdiği sırada yağ üretimi de artırmaktadır. Yağlı cildi olan insanların diğer bir sorunları ise akne, sivilce, siyah noktalardır ve ergenlik çağında psikolojik bunalıma girmelerine neden olur.
Yağlı Ciltler İçin Doğal Maske Tarifleri-Yağlı Ciltler İçin Doğal Çözümler
Yağlı cilde sahip olmanın başlıca nedenleri kalıtım, beslenme, hormonal dengesizlikler, yaş ve çevresel koşullardır. Tüm bunlar olumsuz sonuçlar olarak görülse de yağlı ciltlere sahip olan insanların yüzlerinde kırışıklık oluşması oldukça yavaştır ve bu durum diğer ciltlere göre avantajdır.

Yağlı Ciltler İçin Doğal Çözümler

•    Soğuk süt yağlı ciltler için temizleyici özelliğe sahiptir ve yüzünüzü günde soğuk süt ile temizleyebilirsiniz. Yine tropikal bir meyve olan papaya posası ile cildinizi temizleyebilirsiniz. Bu meyve aynı zamanda ölü derileri hücrelerin ciltten atılmasına yardımcı olur.

•    Yağlı ciltler için doğal kil, limon suyu, bal ve yumurta beyazını karıştırarak yüzünüze sürün. 20 dakika sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayın.

•    Taze domates püresi yağlı ciltler için sıklaştırıcı ve arındırıcı görevi görür. Özellikle yağlı ciltlere sahip olanlar makyaj öncesi ve sonrası bu maskeyle uygulayabilir.

•    Yoğurt ile kil maskesi de yağlı ciltler için idealdir. Yoğurt ile kili karıştırarak yüzünüze sürün ve 15 dakika kuruyuncaya kadar bekletin. Bu maske cildinizdeki yağın azalmasına ve yumuşamasına yardımcı olur.

Diğer Doğal Yöntemlerle Yapılan Maskeler

Yağlı ciltler için birçok doğal çözümler bulunur. Kil maskesi, limon maskesi, patates maskesi, muz maskesi ve yulaf maskesidir. Cildiniz aşırı yağlı ve gözenekleri gelişmiş ise limon maskesini kullanabilirsiniz.

Antiseptik sıkılaştırıcı özelliğe sahiptir. 2 limonun kabuğunu soyup 2 çorba kaşığı suyun içinde 3 dakika kadar bekletin. Robota püre haline getirilene kadar ezin. Pamukla sürüp birkaç dakika beklettikten sonra ılık suyla yıkayın. Yağdan arındırmak için kil maskesini kullanabilirsiniz.

Aktardan aldığınız kili 120 derecelik fırında 5, 10 dakika ısıtıldıktan sonra un haline getirilir. İçine bir tatlı kaşığı okaliptüs yağı, biraz madensuyu karıştırılarak cilde uygulanır. Patates maskesinde ise 1 adet haşlanmış patatesi ezip 1 yumurta sarısı ve 1 su bardağı sütü iyice karıştırıp ocakta biraz ısıtın.

Daha sonra maskeyi yüzünüze sürüp 20 dakika bekletin ve yüzünüzü ılık su ile yıkayın. Muz maskesinde ise 1 adet muzu iyice ezdikten sonra 2 kaşık yoğurt ve valla karıştırıp yüzünüze uygulayın. Kuruyana kadar bekletip yüzünüzü yıkayın.

Yorumlar