VAJİNİSMUS NEDİR? NEDENLERİ VE BELİRTİLERİ NELERDİR?

Vajinismus nedir?  Kadınlarda görülen cinsel işlev problemidir. Vajina girişini çevreleyen pelvis kaslarının istemsiz olarak kasılarak cinsel birleşme esnasında ağrı ve acıya sebep olması veya bu acı ve ağrılar yüzünden kasılma sebebiyle cinsel birleşmenin hiç gerçekleşmemesidir.

Bu tür rahatsızlığı olan kişilerde kasılma sorunu, yalnızca cinsel birleşme esnasında değil normal bir  jinekolojik muayene esnasında ve vajina içine tampon yerleştirme gibi sıradan durumlar da bile görülebilir. Ayrıca vajinismus; fiziksel anlamda herhangi bir sorun olmamasına rağmen kadının kendi içinde yarattığı korku, endişe ve kaygılarından dolayı cinsel ilişkiye izin verememesi olarak da ifade edilebilir.
VAJİNİSMUS NEDİR? NEDENLERİ VE BELİRTİLERİ NELERDİR?

Vajinismus tanısı nasıl konulur

Vajinismusun, ilk önce fiziksel bir sebepten olup olmadığı araştırılır. Bunun için konunun uzmanı kişilere veya  jinekologa başvurulur. Fiziksel bir engelin olmadığı tespit edildikten sonra  psikoloji konusunda uzman olan kişilere de başvurulup hastalığın kesin olarak teşhisi konulur.
Vajinismusun asıl belirtisi, cinsel ilişki esnasında kişinin isteği dışında panik atak belirtileri göstermesidir. Böyle durumlarda kadın kontrolünü yitirir. Bu gibi durumlarda kişi bilinçsiz olarak istesem de yapamıyorum elimde değil şeklindeki  sözlerini tekrarlar durur.

Vajinismus belirtileri nelerdir?

a)    Penisin veya herhangi bir cinsel haz uyandırıcı nesnenin vajina içine girişinin zor ya da ağrılı olması.

b)    Çiftin rahatsız veya zor hatta neredeyse imkânsız birleşme yaşaması durumudur.

c)    Cinsel birleşme esnasında gerginlik, batma ve yanma hissi oluşmasıdır.

d)    Hiçbir nedeni olmayan cinsel yönlü ağrılar.

e)    Cinsel ilişki esnasında eşini itme, istememe gibi davranışlar görülmesi. Ve cinsel birlikten kaçınma.

f)    Jinekolojik muayene esnasında bile zorlanma veya izin vermeme durumudur.

g)    Vücudun herhangi bir yerinde yaşanan kasılmalar.

Vajinismusun oluşma nedenleri

Vajinismus olarak adlandırılan vajinadaki kasılmalar kadınların çoğu içinde büyük bir sürpriz olur. Genel anlamda aslında bu sorunu yaşayan kadınların cinsel anlamda bir isteksizliği söz konusu değildir. Ama ağrı veren ilişkiden zevk alamadıklarından zamanla cinsel ilişki sorun olmaktadır. Vajinismusun oluşmasının en büyük nedeni psikolojiktir. Ne yazık ki toplumuzda kadınlar üzerinde daha küçük yaşlarda başlatılan baskı ve bu anlamda ki erkeler kötüdür. Cinsel ilişki yanlıştır. Bekâret yani kızlık zarı çok değerlidir ve korunması gerekir tarzındaki söylemler. Zamanla bilinçaltına işler ve toplum tarafından birleşmenin kabul görüldüğü evlilik durumlarında bile kişi bu ilişkiyi sağlıklı bir şekilde yaşayamaz.

Vajinismus yaşayan kadınların sadece %10 luk bir kısmı fiziksel sebeplerden ötürü görülür. Vajina yapısı ve vajina içinde mantar, kist benzeri oluşumlar bunlara neden olabilir. Bu gibi durumlar nedeniyle ortaya çıkan vajinusmusun tedavisi psikolojik sebeplerden ortaya çıkana göre daha kolay tedavi edilir.

Vajinusmus tedavisi

Fiziksel sebepler dışında psikolojik olarak ortaya çıkan vajinismusun kesin tanımlanmış bir tedavi şekli yoktur. Kişisel bir durum olduğu için kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Bu gibi durumlarda eşlerin tedaviye birlikte katılmaları çok önemlidir. Çünkü bu durumun aşılmasının çabuk olması için erkeğinde kadına destek olabilmesi için bu birincil şarttır. Bunun dışında hastaların farklılıklar göstermesine rağmen yaygın olan kullanılan birkaç tedavi şekli aşağıdaki gibi sıralanabilir.

•    Bilgilendirme yapılarak.

•    Kişiye özel karma bir tedavi yöntemi.

•    Telkin ve hipnoz yöntemi.

•    Davranışsal tedavi şekli.

•    Çocukluk dönemine inip o dönem anne baba ile ilişkileri içeren dinamik tedavi yöntemi olarak adlandırılabilir.

Yorumlar