Uyku pozisyonu yaşlandırırmı,Doğru uyku pozisyonu nasıl olmalı

Uyku pozisyonu yaşlandırırmı
Bu önerilere kulak verelim yatağa yattığımızda uyuma şeklimizin yanlış olması yüzümüzün daha erken yaşlanmasına neden olabilir.Bakalım yanlışlar ve doğrular nelermiş.
Yüz yaşlanmasında uyku pozisyonu etkilimidir:
Deneyimlerimiz özellikle sert yastıkta yatmanın, uyku sırasında yoğun olarak yan yatma pozisyonunun kullanılmasının yaşlanmayı hızlandırıcı etkileri olduğunu gösteriyor. Yan pozisyondaki uykuda özellikle bir tarafa daha fazla yatıldığında, yıllar içerisinde o tarafta yaşlanma etkilerinin daha yoğun olarak ortaya çıktığı görülüyor. Bir insanın yüz dâhil tüm vücudunda tam bir simetrinin olmayacağı kesin, ancak yan yatıştaki bu dengesizlik bu asimetriyi daha bariz bir duruma getirebiliyor. Yine bazı insanlarda, yan yatış alışkanlığına bağlı olarak uyku çizgileri olarak adlandırabileceğimiz ek kırışıklıkların da ortaya çıkabildiğini unutmamak lazım. Erken yaşlarda önlem almanın tüm bunlardan korunmak için en önemli adım olduğu çok açık.
Doğru uyku pozisyonu nasıl olmalı
Uyku sırasında yüzünüze gelecek basınç ne kadar az olursa o kadar iyi olacak. Ancak boyun ve omurga sağlığı açısından çok yumuşak yastıkların zararlı olacağı unutulmamalı. Uyku sırasında uygun omurga pozisyonunu sağlayacak şekilde, yumuşak bir yastık seçilmeli. Yan yatıştan olabildiğince kaçınmak gerekiyor. Uyku sırasında yan yatış pozisyonunu kontrol etmek mümkün olmayabilir ama en azından uykuya geçişte sırtüstü pozisyonu seçerseniz zaman içerisinde bu bir alışkanlık haline gelebilir.

Yorumlar