Depresyonda İntihar Eğilimi ve Depresyon Tedavisi

Kişinin hayattan beklentisinin olmaması ve kendini boşluğa sürüklemesi durumu depresyon olarak nitelendirir. Depresyonda olan kişinin teşhisine, doktorlar çeşitleri testlerle, doğru tanı olup olmadığına karar verir.
Depresyonda İntihar Eğilimi ve Depresyon Tedavisi
Depresyonda İntihar Eğilimi

Öncelikle depresyon tanısı konan kişilerin ailesi bilgilendirilmelidir. İlaç tedavisi başlanmamışsa, kişi terapilerle günlük hayatına geri kazandırılabilir. Ancak ilaç tedavisi başlanmışsa, bu ilaçların yan etkileri hem hastaya hem de hasta yakınlarına söylenmelidir.

Çünkü bazı ilaçların içinde, intihara sürükleyici yan etkiler bulunmaktadır. Depresyon ve yan etkiler bir araya geldiğinde, intihara eğilim oldukça yüksek derecelere ulaşır. Bu yüzden ilaç kullanan hasta, hem doktor hem ailesi tarafından dikkatle izlenmelidir.

Depresyon Tedavisi

Depresyon tedavisi eğer ileri seviyede değilse, etkili bir konuşma terapisi ile kontrol altına alınabilir. Tabi bu hekime ve hastanın tedavi olma eğilimine bağlı bir durumdur. Aksi halde eğer hasta tedavi altına alınmayı kabul etmiyorsa, ilaç tedavisine başlanır. Ilaç;antidepresan, sakinleştirici vb. İlaç türleri olabilir. Hasta bu konuda bilgilendirilmeli ve aileye de gerekli bilgiler verilmelidir. Ancak bazı durumlarda, ilaçların yan etkisi olarak intihar teşebbüsü artabilir.

Ya da daha farklı ruh hali, uyku durumu, duygu durum değişikliği baş gösterebilir. Bu yüzden her zaman hekimle iletişim halinde olunmalıdır. Hekim duruma göre ilaç dozu ayarlar, keser, ya da başka çeşit ilaç tedavisi başlayabilir.

İlaç Tedavisi Yeterli Olmayan Hastalar

İlaç tedavisine cevap vermeyen hastalar, ailenin de onayı alınarak, bir klinik ya da hastaneye yönlenmesi konusunda yön verilir. Çünkü terapi alan hastalar daha çabuk iyileşme yönünde ilerler ve doktor gözetiminde olurlar. İntihar safhasında olan hastaların odasında kesici, delici aletler; bıçak, çatal, kalem vb. Ürünler tek baslarınayken yanlarında bulundurulmamalıdır. Ancak doktor gözetiminde tedavi sırasında verilmelidir. Kendilerine zarar verme meylinde olan hastalar, bunları kullanabilir. Ya da başka hastaya, sağlık çalışanına zarar verebilir.

Tedavisi Biten Hastalara Yaklaşım

Kesinlikle toplumdan bu tür hastalar soyutlanmamalıdır. Spor, arkadaş çevresi, gezmek, eğlenmek depresyon tedavisinde çok önemli güzel etkenlerdir. Kötü alışkanlıklardan

uzak durulmalı, aktivitelere öncelik verilmelidir. Doktor randevuları aksatılmamalı, ilaç tedavisi devam ediyorsa, asla hekimin haberi kesilmemelidir. Kafamıza göre aldığımız her ilaç, yarar yerine zarar verecektir. Bize en iyi tolu hekimimiz gösterecektir. Saglimiz her zaman her şeyden herkesten önemlidir. Sadece kendimize değil, ailemize, çevremize, arkadaşlarımıza karşı da sorumluyuz.

Yorumlar