İsilik Neden Olur

İsilik Neden Meydana Gelir

İsilik genellikle bir kişi normalden daha fazla terlediğinde ortaya çıkar. Bu nedenle yaz aylarında, sıcak ve nemli havalarda daha çok görülür. Öte yandan kış aylarında da isilik oluşabilir. İsilik bulaşıcı bir hastalık değildir. Boyunda, koltuk altlarında, belin kemer çizgisinde, kasıklarda, diz ve dirseklerin iç tarafında sık görülür. Daha çok bebeklerde ve çocuklarda görülse de, yetişkinleri de etkileyebilir. İsilikte kaşıntı ve döküntülerin yanı sıra karıncalanma hissi de oluşabilir.

İsilik Nedenleri

Çok terlemek: Örneğin sıcak ve nemli havada, dar giysilerle egzersiz yapmak, çok fazla terlemeye neden olur ve bu durumda isilik oluşabilir. Ter bezlerinin tıkanması hem bebeklerde hem yetişkinlerde isiliğin ana nedenidir.Nemli ve sıcak bir iklime alışık olmamak: Tropikal iklime, sıcak ve nemli havaya alışık olmayanlarda, örneğin tatil nedeniyle bu iklim koşullarıyla yeni tanışan kişilerde, isilik riski daha yüksektir.Hastalık ve hareketsizlik: Uzun süre yataktan kalkamamak, özellikle sıcak tutan veya terleten nevresim ve yatak örtüleri de söz konusu olursa, terlemeyi ve isilik olasılığını arttırabilir.Kat kat giyinmek: Kış aylarında üşümemek için kat kat giyinmek veya mevsim koşullarına göre kalın giyinmek isilik riskini yükseltir.Bir ısıtıcıya ya da ateşe yakın oturmak: Kışın görülen isiliğin başlıca nedenlerinden biri ısıtıcıya fazlasıyla yakın durmaktır.Fazla kilolar veya obezite: Kilolu olmak terlemeyi, terleme de isilik ihtimalini arttırır.
Bu konuyada göz atalım: İsilik Nedir, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir

Not: Sitemizdeki içerikler bilgi amaçlıdır. Sağlık konularında unutmayalım'ki tedavi için öncelikle doktora gidilmelidir.

Yorumlar