Güneş Balığının Özellikleri Nelerdir?

Lepomis Gibbosus yani Güneş balığı istilacı olarak bilinmektedir. Sınıfları ise küçük omurgasızlardır ayrıca küçük kabuklularda diyebiliriz. Güneş balığı nerede yaşar? Ülkemizde son zamanlarda edirne bölgesinde giderek yaygınlaşan Güneş levreği olarakta bilinmektedir.
Güneş Balığının Özellikleri Nelerdir
Aslen Kuzey Amerika'ya özgü bir balık türü olması ülkemizde'de sık görülmeye başlamıştır bu yüzden bir adıda istilacı balık olarak tanımlanmaktadır.

Ülkemizde gelme öyküsü ise Meriç ve Tunca nehirleri üzerinden neredeyse bütün sularımızda görülmektedirler.

Güneş balığının fiziksel özellikleri

Yaklaşık 10-22 cm ye ulaşan boyları, ağırlıkları ise 300 gramı bulmaktadır. Sırtında bulunan süzgeçleri ise ikiye ayrılmış vaziyette olmakla solungaç kapaklarının arka kısmında kırmızı benek var. Üreme dönemlerinde yumurtalarını sığ suların kumlu çukurlarına bırakrak 3-5 gün kadar bir süre içinde yavrular çıkar yaklaşık 500 ile 5000 arası kadar yumurta bırakmaktadırlar.

Bırakmış oldukları yumurtalara ise erkek balıklar bekcilik yaparlar belli bir süre yavrularını bu şekilde korumuş olurlar. Yavrular yaklaşık 2 ile 3 yıl arasında olgunluğa ulaşmaktadırlar. Ömürleri ise yaklaşık 9 yıl kadardır. Beslenme şekilleri ise küçük balıklar, lavralar ve diğer balıkların yumurtalarıdır bu nedenlede diğer balık türlerinin neslini tehdit etmektelerdir.

Yaşam şekilleri ise neredeyse her türlü su ısısında yaşaya bilmeleri, 6,0-7,5 pH su değerinde kolayca yaşarlar. 

Güneş balığı denmesinin nedeni ise güneş alan bölgelerde yaşamasıdır ayrıca ay balığı'da denmektedir. Eti yenmeyen bu balığın derisi çok kalıdır hatta derisi en kalın balık türü diyebiliriz. Sakin bir balıktır ve zehirde üretmektedir. Yüzgeçlerinin sivri olması suyun yüzeyinde görüldüğünde köpek balığını anımsatmaktadırlar.

Ülkemizde giderek nesli çoğalan güneş balığı diğer balık türleri için tehtid oluşturmaktadır nedeni ise yukarıda bahsettiğim gibi balıkların yumurtalarıyla beslenmeleridir bu nedenlede diğer balıkların yavruları ortaya çıkmadan yok olur ve balıkların nesli çoğalamaz adı üstünde istilacı balık diye boşyere denmemektedir.

Yorumlar