Emes Hastalığı Nedir,Belirtileri ve Tedavisi Nasıldır

Emes hastalığı'nın belirtileri,tedavisi ve bu hastalık kimlerde daha sık görülüyor,emes hastalığı neden olur kısacası emes hastalığı hakkında bilgiler sizinle okuyalım,öğrenelim bilinçlenelim.
Son zamanlarda sık rastlanan emes hastalığı sağlığımız açısından büyük tehdit göstermektedir.Emes hastalığının belirtileri,kimlerde görülür ve tedavisi nasıl yapılır biraz araştırdık sizler için hastalık başımıza gelmeden bu hastalığa tedbir alalım.
Emes hastalığı nedir
Multipl skleroz yada halk arasındaki bilininirliğiyle ms hastalığı Beyin ve omurilik (merkezi sinir sistemi) hastalığı olarak bilinir. Ms "emes" olarak okunmaktadır. Ms hastalığına multipl skleroz denmesinin sebebi hastalık beyin ve omuriliğin bir çok yerinde sertleşmiş dokular oluşturmasıdır. MS beynin görme, konuşma, yürüme gibi fonksiyonlar üzerindeki kontrol kabiliyetini bozar.
MS kimlerde daha sık görülür
1- Kadınlarda.
2- 20-40 yaşları arasındaki genç erişkinlerde.
3- Beyaz ırktan olanlarda.
4- Ilıman ve soğuk iklim kuşağında yaşayanlarda (Kuzey ülkelerinde daha sık görülür ve ekvator kuşağına yaklaştıkça azalır.)
5- Ailesinde MS olanlarda.
6- Sosyo-kültürel ve ekonomik düzeyi yüksek olanlarda daha sık görülmektedir.
MS hastalığının belirtileri nelerdir
Özellikle MS’i akla getiren bulgular arasında tek gözde ani gelişen, bazen ağrılı olabilen görme kaybı; baş dönmesi-dengesizlik; vücudun herhangi bir bölgesinde uyuşma; yürürken bir ayakta sürtme gibi olaylar sayılabilir. Tabii bu sayılan yakınmalara neden olabilecek MS dışında bir çok başka hastalık olabileceğini de unutmamak gerekir. Buna karşın MS seyrinde pek sık görülmeyen bulgular da vardır. Bunlar arasında çok ani gelişen tek taraflı kol-bacak felci epileptik nöbetler, koma gibi uyanıklık bozuklukları, bir tür konuşma bozukluğu sayılabilir. Böyle bulgularla başvuran hastalarda öncelikle diğer tanı olasılıklarının araştırılması yerinde olmaktadır. Benzer şekilde, MS beyin ve omurilik dışında başka vücut sistemlerini etkilemeyen bir hastalık olduğundan dolayı, sinir sistemi dışındaki organlarda herhangi bir hastalık bulgusu olanlarda da MS tanısına kuşku ile yaklaşılmasında ve öncelikle diğer olasılıkların dışlanmasında yarar vardır.
Nasıl teşhis ediliyor
Hastalarda MS tanısı başlıca iki şekilde araştırılmaktadır. Bunlardan ilki ve daha sık görüleni, hastanın nörolojik bir olay geçirmesi sonucunda doktora başvurması ve MS bulgusu olabilecek bu yakınmaların nedeninin araştırılmaya başlamasıdır. Hastalarımızda MS tanısını araştırmaya yönlendiren ikinci durum ise baş ağrısı veya boyun ağrısı gibi MS ile ilgisiz bazı yakınmalar nedeni ile veya sadece “kontrol” ya da “check-up” amaçlı MR çekilmesi ve burada görülen tesadüfi MR bulgularının MS hastalığını akla getirmesidir. Pek çok kişi bu iki nedenden dolayı MS açısından araştırılmakta, ancak bunların bir kısmında MS tanısı doğrulanmakta, diğerlerinde ise ya dışlanmakta ya da kesinleşmemiş bir olasılık olarak bir süre daha var olabilmektedir.
MS hastalığının tedavisi nasıldır
MS’in bugün için bilinen kesin bir tedavisi yok. Ama, MS’in belirtilerini giderebilmek ve insanların MS’le birlikte daha rahat bir yaşam sürmelerini sağlamak amacıyla birçok semptomatik (belirtilere yönelik) tedavi uygulanmaktadır. Öte yandan atak belirtilerin giderilmesinde kortikosteroidler, atak sıklığının azaltılmasında interferonlar kullanılmaktadır.
MS patolojisinde ve nöroimmünolojideki gelişmeler sonucunda bugün farklı tedavi seçenekleri bulunmaktadır. Hatta birçok uluslararası çalışma da artık ülkemizden bazı merkezler de birer çalışma – araştırma merkezleri olmaya başlamışlardır ki bu ülkemiz tıbbının ulaştığı düzey hakkında iyi bir göstergedir.
Fizyoterapi yöntemleriyle hastaların atak dönemlerinin izleri silinmeye ve spazmlarının giderilmesine yardımcı olunmakta; kişisel ve grup terapileri ile hastalara ve ailelerine depresyon, korku ve MS’in yol açtığı sınırlamalarla mücadelede yardımcı olunmaya çalışılmaktadır.
Halen MS için kesin bir tedavi yoktur. Fakat hastaların bağımsız, rahat ve üretken olmalarını sağlamak için çok şey yapılabilir.
Bunlar şunlardır:
1- Genel vücut sağlığını korumak.
2- Fizyoterapi.
3- Psikoterapi ve Danışmanlık.
4- Sürekli izleme.
5- Psiko - Sosyal Yardım
6- Pratik yardım
MS hastalığında uygulanan tedavi şekilleri hangileridir
1- Atak tedavisi.
2- Semptomatik tedavi yöntemleri.
3- Koruyucu tedaviler.
4- Diğer tedaviler.
Güncel olarakda en son gündem de olan sanatcı serdar ortaç bu hastalığa yakalandı.Yani hastalık zengin fakir tanımıyor.

Hiç yorum yok