Denizanasının Özellikleri Nelerdir

Deniz Anası Nedir, Nerde Yaşar, Nasıl Bir Canlıdır ve Denizanasının Özellikleri Hakkında Kısaca Bilgiler Sizlerle

Denizanasının beyni ve kalbi yoktur kemiksiz ilginç bir deniz canlısıdır.
Denizanasını bilmeyenimiz yokdur desek doğru olacak bu hayvanlar denizde yaşarlar çok ilginç ve ürkütücü olurlar suda. Bende çok merak ediyordum araştırdım deniz analarının özelliklerini sizler için hazırladığım bu yazıda sizde merakınızı giderebilirsiniz.
Cubozoa türü zehirlidir.Scyphozoa türü büyük denizanalarıdır.
Denizanaları herkesin tanıdığı son derece ilginç canlılardandır. %95'i sudan oluşan denizanalarının bilinmeyen şaşırtıcı özellikleri de vardır. Bazı türleri ışık saçarak düşmanlarını yanıltır, bazıları ise vücutlarında düşmanları için öldürücü zehirler üretir. Denizanasının çeşitli türleri dokungaçlarında zehir taşırlar. Başka bir canlının bunlarla teması halinde, denizanasının ölü olduğu durumlarda bile, zehirlenme söz konusu olabilir. Bu durum denizanası sokması olarak nitelendirilir.Denizanaları veya Medüzler, Scyphozoa ve Cubozoa sınıflarında bulunan, serbest yüzen deniz hayvanlarıdır.Medüzler, yassılaşmış ve yüzmeye uyum yapmış varlıklar olarak tanımlanabilirler.Vücut şekli çoğunlukla yayvan ya da kubbeli bir şemsiye şeklindedir. Poliplerden daha karmaşık yapılı canlılardır. Yüzme organı olarak bir şemsiye gelişmiştir. Bu organ sayesinde hayvan ileriye doğru hareket eder.Medüzlerin beyinleri yoktur. Bunun yerine sinir sistemleri ışığa ve kokuya duyarlı şekilde
gelişmiştir. Küçük balıklarla ve diğer küçük deniz canlılarıyla beslenirler. Vücutları hidrodinamik olmadığı için yavaş yüzerler ve avlarını yakalamalarına yardımcı olacak şekilde bir dalgalanma yaratırlar. Denizanaları bir eşeysiz üreme şekli olan tomurcuklanmayla ürerler.
Denizanaları sadece peltemsi bir su kütlesidir, ancak çeşitli taktikler uygulayarak avlanmak, düşmanlarından kurtulmak gibi bilinçli davranışlarda bulunurlar.Bütün iklim koşullarında yaşamlarını sürdürebilir.Saydam bir yapıları olan bu canlıların, vücutlarının alt kısımlarından uzanan dokungaçları vardır. Bazı türlerin dokungaçlarında zehirli bir sıvı bulunur.
Denizanaları avlarını bu zehiri fışkırtarak yakalar, düşmanlarını da bu zehirle öldürürler. Zehiri olmayan deniz anaları kendilerini korumak için ışık saçma özelliklerini kullanırlar. Düşmanları olan deniz kaplumbağalarından, deniz kuşlarından, balıklar ve balinalardan kurtulmak için planlı ve metodlu bir şekilde hareket ederler.Düşmanlarından kaçarken bütün vücutlarında ışık yanar.Deniz analarının bir özelliğide güneşle temas ettiğinde kısa bir süre içinde kuruyup yok olurlar.

İlginç özellikleri

*Denizaanalarının en büyükleri kutuplarda yaşar çapları diğer denizanaları ile aynı olsa bile ip gibi olan sarkıtlarının 9-10 metreye kadar olduğu bilinmektedir.
*Denizanalarının yaklaşık olarak %80-90 civarı sudur.
*Deniz analarında bir kalpte bulunmamaktadır.
*Denizanalarının beyni yoktur.
*Uygun koşullar bulunduğu müddetçe ölümsüz denebilecek kadar çok yaşarlar.
*Kendilerini şemsiye gibi vücutlarını açıp kapatarak hareket ederler.
*Vücutlarında  kendilerini korumak için zehir bulunur, vücutlarında donulduğu zaman insanda bile kaşıntıya neden olur hatta ekvator bölgesinde bulunan bazı türlerinin öldürücü etkisi vardır.

Üreme şekli

Deniz anası ve amip gibi canlıların normal yol ile değil de tomurcuklanarak yani kendi türünün aynısı bir canlıyı çevresinde bir yerden tomurcuklanarak üremesidir. Bu üreme şekli bira mayasında da görülür. Tomurcuklanma deniz anası ve süngerlerde görülür.

Hiç yorum yok