Bebeklerde Reflü Nasıl Tedavi Edilir ve Nedenleri Nelerdir

Bebeklerde reflünün nedenleri nelerdir
Bebeklerde reflünün nedenleri tam olarak bilinmiyor. Ancak aşağıdaki etkenlerin rol oynadığı düşünülüyor.
Yemek borusu ile midenin birleşim bölgesindeki kas yapısının henüz yeterince gelişmemiş olması, gevşeklik ve yemek borusunun kısa olması.Fazla ıkınma hareketi gibi sebeplerle karın içi basıncının artması.Çevresel faktörler, sigaraya maruz kalmak.Obezite.Beslenme alışkanlıklarında bozukluk, midenin besinlerle aşırı miktarda doldurulması.Besin alerjisi.Serebral palsi gibi nörolojik hastalıklar.
Bebeğinizin reflü olduğunu nasıl anlarsınız
Aşağıdaki belirtilerden bir veya birkaçı bebeğinizde varsa zaman kaybetmeden mutlaka bir hekime.başvurmalısınız.Sık sık kusma.Kilo alamama.Huzursuzluk, ağlama.Ağıza kadar gelebilen mide içeriği nedeniyle rahatsızlık.Gece ağlayarak uyanma ve uzun süre uyuyamama.Bu belirtiler dışında sadece geçmeyen öksürük, hırıltı ve ses kısıklığı da görülebiliyor.
Bebek reflüsü nasıl tedavi edilir
Koruyucu tedavi uygulamak ve bazı hayat tarzı değişiklikleri tedavinin temelinde yer alıyor. Bebeklerde reflü çoğunlukla fizyolojik olduğu için belirli önlemler alındığında çoğunlukla tedavi gerekmeden kendiliğinden düzeliyor.Bebeğinizi mümkün olabildiğince anne sütü ile besleyin.Mama ile besliyorsanız, koyulaştırılmış mamayı tercih edin.Öğün hacimlerini azaltarak beslenme sıklığını artırın.Biberonla beslememeye özen gösterin, çünkü bebek biberondan mamayı çekemediğinde daha fazla hava yutar. Bu, reflüyü tetikler.
Yemekten sonra bir saat boyunca yatırmadan dik pozisyonda bebeğinizi gezdirin.Beslenirken bebekler hava yutuyor ve mide gerginlikleri artıyor. Bu nedenle beslenme sonrası ağızdan gazını çıkarmasını sağlayın.
Bebeklerin yüzüstü yatması reflüyü azaltsa da bu yatış şeklinin ani bebek ölümü riski olması nedeniyle önerilmiyor.

Hiç yorum yok