Yüzde Sivilce Neden Çıkar

Cildimizde sivilce neden çıkar bu soruların cevabı bu makalede mevcuttur.Lütfen makalemizi okuyunuz.
Sivilce Çıkmasının Nedenleri
-Cildin içerisinde bulunan yağ bezlerinin salgıladığı yağın fazlasının dışarı atılması için deride kanallar vardır. Ergenlik Döneminde yağ bezi daha çok miktarda yağ salgılamaya başladığı için bu kanallarda tıkanma meydana gelir. Ergenlik Döneminde sivilce oluşmasının başlıca nedeni bu kanalların tıkanmasıdır. Aynı zamanda kanallarda biriken bu yağ zamanla kuruyarak Siyah nokta oluşumuna da sebep olur. Propionibacterium acnes adlı bakteri tıkanmış olan yağ bezine yerleşerek iltihaba sebep olur ve bunun sonucu olarak da kırmızı kabarık lezyonlar görülür.
-Cilt temizliği Sivilce oluşumunda etkilidir. Deri tabakasının üstünde biriken kir, cilt gözeneklerini doldurur ve bu noktalarda bakteri oluşumu başlar. Zamanla çoğalan bakteri miktarı iltihaplanmaya sebep olur ve sivilce veya isilik oluşmasına neden olur. Bu yüzden mümkün oldukça cildimizi temiz tutmalıyız.
-Kullanılan havlular , bakteri konuçlanma alanlarıdır. Bu yüzden mümkün oldukça sık sık yüz havlumuzu değiştirmeliyiz. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta, yüzümüzü yıkadıktan sonra ıslaklık kalmayacak şekilde kurulamaktır. Islak cilde, havada uçusan tozlar daha kolay yapışır.
-Ergenlik döneminde kişilerin hormon yapıları değişir. Daha fazla hormon salgılanmaya başlar. Özellikle Androjen hormonu, sebum salgılanmasını sağlayarak cillte yağ oranını arttırır. Buna bağlı olarak sivilce çıkabilmektedir.
-Sivilce çıkmasının nedenleri arasında genetik yapıda vardır. Genellikle Yağlı cilt tabakası, hormonal yapıyla, hormonal yapıda kalıtsal olabildiği için, sivilce oluşumunda rol almaktadır.
-Stres özellikle alın bölgesinde olmak üzere, baş, sırt ve vucudun diğer bölgelerinde sivilce çıkmasına sebep olabilmektedir. Bilinmesi gereken stresin sivilce çıkmasına doğrudan değil dolaylı olarak sebep olduğudur.
-Var olan sivilceleri sıkıp patlatmakta yeni sivilce oluşmasına neden olur.
- Ergenlik sivilceleri, bazen ileri yaşlara kadar sürebilirken, 20’li yaşların ortasında ani başlayan Sivilce sorunlarıyla da karşılaşılabilir. Bu tip sivilceler ‘geç başlangıçlı akne’ olarak adlandırılır.
-Geç başlangıçlı aknesi olan kadınlarda yumurtalık, böbrek üstü bezi ve tiroit bezi hastalıkları buna buna yol açabilir. Ayrıca steroidler, yalnızca progesteron içeren doğum kontrol hapları, bazı psikiyatrik ilaçlar da cildin yağ dengesini bozarak geç başlayan akne gelişmesine sebep olabilir..
-Geç başlangıçlı akneye yol açan bir diğer faktör kozmetiklerdir. Özellikle yağlı kozmetikler, gözeneklerin tıkanmasına sebep olarak akne gelişmesine neden olabilirler.
Bu konumuzuda okuyunuz: Sivilce izleri ve Lekeleri Nasıl Geçer

Hiç yorum yok