MADENİ VE KAĞIT PARAYI KİM BULMUŞTUR? KISACA BİLGİ

Günümüz yaşamının olmazsa olmazı paradır değil mi? para olmadan sokağa çıkmak bile zor değil mi?. Eskiden altın kullanıldığı için para o kadarda önemli değildi şimdilerde ise altın çok daha pahalı ancak yatırım amaçlı kullanılmaktadır. Günümüzde bütün ülkelerin para birimi olduğu için herkez kendi para birimini kullanmaktadır.

Parayı kim buldu

Aslında parayı ilk bulan uygarlık lidyalılar desek daha açıklayıcı olur ilk paranın Kral Alyattes döneminde basıldığı bilinmekte muhtemelende Kral Alyattes parayı kim bulmuştur sorusunu cevaplamaktadır.
MADENİ VE KAĞIT PARAYI KİM BULMUŞTUR? KISACA BİLGİ
İsterseniz parayı kim buldu biraz detaylara girelim. Parayı ilk bulan lidyalılar olduğu öne sürülmektedir. Yapılan arkeolojik araştırmalar da ortaya çıkan sonuçlara göre Eski yıllarda Türkiyenin batısında yaşayan lidyalıların topraklarında para bulunması parayı kim buldu sorusunada cevap vermektedir.

M.Ö. 7 yüzyılından kalma dünyanın en eski para örnekleri vardır. İlk madeni paralar gümüş ve altından yapılmış fasulye biçimine benzemektedir. Şimdiki paralar gibi eski paraların üzerinde de o dönemin ileri gelen kral ve ülkenin kurucularının sembolu konulmuş. Örneğin bulunan eski paraların bir yüzünde boğa ve aslan motifi bunlar kralı simgelemekte olduğu gibi diğer yüzünde ise şimdiki gibi değerini gösteren işaretler vardır.

Zaman geçtikçe para kullanımı Batı Anadoludan Akdeniz ülkelerine yayılmış. Büyük İskender imparatorluğu zamanında M.Ö. 320 yıllarındaki paralara Büyük İskender profili konulmuştur. Daha sonraları ise imparator ve kralların portreleri paralar üzerine konulmuş günümüzede ilham kaynağı olmuştur.

Bir rivayet ise şöyledir M.Ö. 118 yılında Çinlilerin deriden yaptıkları parayı kullandıkları ve ilk kağıt parayı ise M.S. 806 yılında yine çinlilerin bulduğu söylenmektedir.

Kağıt parayı kim buldu

Kağıt paranın ilk kullanımı ise 11. yüzyılda olduğu bilinmektedir. Moğol İmparatoru Kubilay Han döneminde askerlerin maaşları kağıt para ile yapılmaktaydı. 1661 yılında ise Stockholm’de ilk kez kağıt para kullanılmaya başlamıştır.

Zamanla İngilterede kağıt paralar görülmeye başlamış ve 18. yüzyılda ise kağıt banknotlar ortaya çıkarak Amerika kıtasında bonknotlar basılmaya başlamıştır. Paranın icadı hakkında kısaca bilgileri sizlere sunmuş oldum. Şuanda para en büyük geçim kaynağıdır yani paran yoksa adam yerine bile konulmayan bir dünya ortaya çıkmış desek yalan olmaz her halde değil mi? Yorum sizin.

Yorumlar