ORTA KULAK İLTİHABI NEDEN OLUR? BELİRTİLERİ NELERDİR? NASIL GEÇER?

Çocuklarımızda ortaya çıkan sağlık sorunları bizleri çok üzmekte heleki derdini anlatamayan küçük bir çocuğumuz var ise değil mi?. Evet çocuklarda ortaya çıkan sağlık sorunlarından biriside kuşkusuz orta kulak iltihabıdır. Genelde çocuklarda meydana gelen orta kulak iltihabı çocuğun ani ağlaması ya da kulak ağrısının şiddetli olması durumunda kendini belli etmektedir. Bakalım orta kulak iltihabı nasıl oluşmaktadır.
ORTA KULAK İLTİHABI NEDEN OLUR? BELİRTİLERİ NELERDİR? NASIL GEÇER?

Orta kulak iltihabı neden olur?

Orta kulakta hava deliği görevi yapan tuba östaki diye bir organ vardır bu organ tüp vasıtası ile genize açılmaktadır. Genize açılan bu tüpler görevini yapamaz hale geldiğinde orta kulağa hava girişi ve çıkışı sağlanamaz bu nedenle de oksijensiz kalan hücreler şişer ve ifrazat üretir. İfrazat üretetimi sonrası mikropların üremesi ile kulakta ses iletimi yapılamaz. Sonrasında ise enfeksiyon sonucu orta kulak iltihabı ortaya çıkar.

İsterseniz tuba östaki nedir biraz konuyu açalım. Orta kulaktaki hava deliği tuba östaki orta kulaktaki tüp vasıtası ile genize açılan kulaktaki önemli organlardan biridir. Dış ortamdaki ve orta kulaktaki hava basıncını dengeleme görevi yapar. Sesleri iç kulağa ileten ve dengeleme görevi yapan orta kulak bu işlemleri yaparken tuba östakiden faydalanmaktadır.

Orta kulak iltihabının başlıca belirtileri

Kulaktaki iltihaplanma sonucu ortaya belirtiler çıkar hastalığın anlaşılması içinde belirtiler önemlidir. Çocuğunuzda kulak ağrısı var ise orta kulak iltihabı belirtisi olabilir. Ayrıca kulakta dolgunluk hissi, çocuğun yüksek ateşlenmesi, işitme sorunu, hafifte olsa geçici sağırlık, ishal, bulantı ve kusmada orta kulak iltihabı belirtileri arasındadır. İlerlemiş orta kulak iltihabı durumlarda kulak zarında yırtılma ve akıntı görülebilir.

Orta kulak iltihabı nasıl geçer?

Evet çocuklarımız bizim en değerli varlıklarımızdır değil mi?. Bu nedenle yapacağımız en ufak yanlış çocuğumuzun geleceğini olumsuz etkileyecektir. Kesinlikle orta kulak iltihabı ortaya çıkan çocuğumuzu tedavi için önce doktora götüreceğiz evimizde kendi başımıza her hangi bir tedavi yöntemine başvurmayacağız. Doktor önerileri çocuğumuzun sağlığı için daha faydalı olacaktır.

Yorumlar