Göz Kamaşması Nedir ve Neden Olur

Yoğun ışık gözü rahatsız eder.Göz yoğun ışık ile karılaştığında dengesini kaybeder ve kamaşır.
Retinaya düşen ışık miktarı azalır gözbebeği daralır.Bu durumda bu olay ortadan kalkana kadar göz görme yeteneğini kısa bir süreliğine tam olarak yerine getiremez.
Güneşe çıplak gözle çok kısa bir süre bile baksanız gözleriniz kamaşır.Bu yüzden uyarımız güneşli havalarda gözlük kullanın ve yanan ampullere veya başka yoğun ııklara çıplak gözle bakmayın.
Göz Kamaşması Nedir ve Neden Olur
Gözün yoğun ışıkla karşılaşmasıyla ortaya çıkan ve geçici olarak uyumun bozulmasına neden olan tepki. Bu durumda gözbebeği otomatik olarak daralır ve retinanın (ağtabaka) üzerine düşen ışık miktarı sınırfandınlır. Kamaşan göz, eski fizyolojik durum yeniden oluşana değin keskin ve net görme yeteneğini kazanamaz. Genellikle karşıdan gelen otomobilin uzun farlarının etkisiyle; gölgeden yoğun güneş ışığı bulunan bir bölgeye geçildiğinde; fotoğraf flaşlarının patladığı durumlarda görülür. Daha ağır olan göz kamaşmaları retinada kalıcı lezyonlara neden olur. Bunlara örnek olarak Güneş tutulmasında uzun süre Güneş'e bakanlar ya da uygun bir gözlük takmadan uzun süre yoğun ışık kaynağında kalanlar verilebilir. Bu durumda retinada gerçek ve tam, sınırlan düzgün bir yanık oluşur; sonuçta görme keskinliğinde kalıcı bir bozukluk oluşur. Retina dışında, göz merceğinde de ışık ışınlan nedeniyle kalıcı lezyonlar oluşabilir; özellikle kızılötesi ışınlar lezyonlara yol açar.eği otomatik olarak daralır ve retinanın (ağtabaka) üzerine düşen ışık miktarı sınırfandınlır. Kamaşan göz, eski fizyolojik durum yeniden oluşana değin keskin ve net görme yeteneğini kazanamaz. Genellikle karşıdan gelen otomobilin uzun farlarının etkisiyle; gölgeden yoğun güneş ışığı bulunan bir bölgeye geçildiğinde; fotoğraf flaşlarının patladığı durumlarda görülür. Daha ağır olan göz kamaşmaları retinada kalıcı lezyonlara neden olur. Bunlara örnek olarak Güneş tutulmasında uzun süre Güneş'e bakanlar ya da uygun bir gözlük takmadan uzun süre yoğun ışık kaynağında kalanlar verilebilir. Bu durumda retinada gerçek ve tam, sınırlan düzgün bir yanık oluşur; sonuçta görme keskinliğinde kalıcı bir bozukluk oluşur. Retina dışında, göz merceğinde de ışık ışınlan nedeniyle kalıcı lezyonlar oluşabilir; özellikle kızılötesi ışınlar lezyonlara yol açar.

Yorumlar