AŞILAMA NEDİR VE NASIL YAPILIR?

Hamile kalmak isteyen kadınlara uygulanan aşılama nedir ve nasıl yapılır? Gebe kalamayan kadınlar için uygulanan bir yöntem olan aşılama nedir? Aşılama yöntemi ile hamile kalma sorusuna cevap vereceğimiz bu yazımızda son derece ilginç bilgilere yer vereceğiz.
AŞILAMA NEDİR VE NASIL YAPILIR?

AŞILAMA NEDİR?

Aşılama, uzun süre gebe kalamayan kadınlar üzerinde uygulanan bir yöntemdir. Aşılama, erkekten alınan sperm hücrelerinin kadının rahminin içerisine bırakılma işlemine denmektedir. Bu işlem için üretilmiş ve geliştirilmiş enjektörler yardımıyla kadının rahmine erkeğin sperm hücreleri bırakılır. Aşılama sayesinde çok yüksek bir ihtimalle döllenme sağlanır. Aşılama sayesinde çocuk sahibi olma oranı daha da yükselmektedir.

Bir çift çocuk yapmak için hertürlü yöntemi denedikten sonra ve korunmasız bir şekilde bir yıl boyunca sürekli olarak ilişkiye girdikten sonra eğer bir sonuç alınamazsa aşılama yöntemi yapılabilir.  En son olan aşılama ile birlikte çiftler istedikleri çocuklara sahip olabilmektedirler.

Aşılama süreci içerisinde babadan alınan spermler kadının rahmine ağrı olmayacak şekilde bırakılır. Son derece gelişmiş enjektörlerin kullanılması bu işlemi hızlandırmaktadır ve sorunsuz bir şekilde olmasını sağlamaktadır. Babanın sperm hücreleri ana rahmine bırakıldıktan sonra döllenme işlemi için beklenir.

Aşılama nasıl yapılır? Eğer siz de bu sorunun cevabını merak ediyorsanız yazımızın devamında yanıtları en akıcı şekilde bulabilirsiniz.

Aşılama için gereken bazı şartlar vardır. Bunlardan birincisi:

1.    Babanın sperm üretimi durmamış ve işlevsel bir halde olması gerekir.

2.    Annenin yumurta üretimi kesintisiz devam etmelidir. İşlevini kaybetmemiş olması gerekir.

Eğer yukarıda saymış olduğumuz iki gerekli şart bulunmuyorsa döllenme işlemi gerçekleşmez ve istenilen çocuğa sahip olunamaz. Eğer kısırlık tedavisi görüyorsanız kesinlikle bu tedavinin sonucu beklenir. Tedavi olumlu ya da olumsuz sonuçlardan herhangi birini vermeden aşılama tedavisi yapılamaz.

Aşılama yapılabilmesi için çiftler kesinlikle belli başlı testlere tabii tutulmalıdır. Bu testler aşılama işleminine geçilip geçilmeyeceğine dair doktorları yönlendirmektedir. Eğer çiftlerden en az birinde sorun bulunuyorsa aşılama işlemine geçilmeyebilir. Bu tür durumlar anneyi ve babayı çok yüksek seviyede psikolojik olarak üzebilmektedir. Bu nedenle testlerin doktorlar tarafından kesinlikle yapılması gerekir. Eğer testler yapılmadan aşılama işlemine geçilirse ve annenin veya babanın olumsuz sonuçlanabilecek bir bozukluğu varsa döllenme sağlanamaz.

Aşılama işlemi yapılmadan önce çiftlerin üzerine düşen bazı yükümlülükler vardır. Bunlardan bazıları:

I.    Baba adayı olan kişi aşılama işleminden son 48 saat süresince alkol alırsa veya sperm sayısını azaltacak bir hap kullanırsa olumsuz sonuçlar çıkabilir.

II.    Anne adayı olan kişinin ise sperm takviyesi yapılacak olan bölgeye ne krem ne de benzeri bir madde sürmemiş olması gerekir. Bu durum son 48 saat içerisinde geçerlidir. Eğer bu tür maddeler sürülürse aşılama esnasında bu maddelerin kalıntıları rahime ulaşabilir ve enfeksiyonel problemler baş gösterebilir. Bu durum döllenmeyi iptal ederek aşılamadan olumsuz sonuç alınmasına neden olabilir. Bu nedenle kesinlikle doktorun direktiflerinden çıkmamak ve onların her tavsiyesine uymak gerekir.

Aşılama ile hamile kalma hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Umarız bu konuyu iyice anlamış ve uyguluyor olursunuz. Eğer önemli olan noktalara uymazsanız ve doktorunuzun dedikleri dışına çıkarsanız aşılama işlemi olumsuz sonuç verebilir. Bu nedenle kesinlikle aklınıza takılan herhangi bir yeri doktorunuzu sormanız gerekmektedir. Bu sayede daha etkili bir aşılama işlemi olacaktır.

Yorumlar