ALOE VERA BİTKİSİNİN ÖZELLİKLERİ VE FAYDALARI NELERDİR?

Son birkaç yıldır özellikle  güzellik ve kozmetik alanında oldukça sık bir şekilde duyulmakta olan Aloe Vera, Afrika kökenli bir bitkidir. Tıp dilinde sarısabır adı ile de bilinmektedir fakat yaygın kullanılan adı “Aloe Vera” dır. Zambakgiller ailesinden gelen bitkinin yetişme alanı Afrika’dır. Ve Aloe vera bitkisinin dört yüz farklı çeşidi bulunmaktadır.
ALOE VERA BİTKİSİNİN ÖZELLİKLERİ VE FAYDALARI NELERDİR?
Bitkinin sağlık alanında en çok kullanılan türü ise, “Aloe Barbadensis Miller” adı verilen türdür. Uzun ve kalın yaprakları olan bitkinin yaprakları uçlara doğru sivrileşen bakıldığında adeta çiçeğe benzeyen bir görüntü çizmektedir. Bitkinin önemli olan kısmı yapraklarıdır. Yapraklarını kırdığınızda çıkan sıvıda 18 çeşit aminoasit, 12 çeşit vitamin ve de 20 çeşit mineral bulunmaktadır. Ve bu maddeler birazdan sayacağımız faydalara yaramaktadır.

I.    Cildi tedavi eder: Cildiniz üzerinde olumlu çok fazla etkisi olan bu doğal koruyucu yara etrafındaki kan dolaşımını artırarak iyileşme süresini hızlandırarak yaraların ve yanıkların iyileşmesini sağlamaktadır.

Güneşin zararlı ışınlarına karşıda koruyucu bir bitkidir. Bu nedenle güneşe çıkmadan önce içinde Aloe vera olan krem sürerek güneşin zararlı etkilerinden korunabilirsiniz.

II.    Akne oluşumunu önler: Aloe vera bitkisi doğal bir iltihap sökücüdür. Bu nedenle akne oluşumuna karşı mücadele de birebir kullanılabilir. İçeriğinde Aloe vera olan krem, losyon ve sabunu sabah akşam düzenli kullandığınızda sadece sivilceleriniz geçmekle kalmayacak aynı zamanda cildinizin yağ dengesi de sağlanmış olacaktır. Ayrıca sivilcenin şişkinliğini alıp, cildi t-yumuşatmak içinde Aloe vera jelini kullanabilirsiniz.

 III.    Ağızdaki sorunları giderir: Ezip posasını çıkardığınız Aloe vera bitkisi ağız içi yaralarına, diş eti iltihaplarına, ülsere karşı iyi gelmektedir. Burada dikkat etmeniz gereken yarayla tam temas etmesidir.

IV.    Kabızlığı giderir: Aloe veranın öz suyu içildiğinde ishal durumuna neden olarak bağırsakları temizleyip vücudu arındırarak rahatlatmaktadır. Ama bunun için çok fazla içmek bağırsakların tembelleşmelerine neden olacağından tüketiminde dikkatli olmak da fayda vardır.

V.    Bağırsaktaki problemlerle savaşır: Sürekli bir bağırsak problemi, hazımsızlık ve mide yanması yaşıyorsanız Aloe Vera tam biçilmiş kaftandaır. Her sabah kahvaltıdan önce içmek bu şikâyetlerinizi büyük oranda ortadan kaldıracaktır.

VI.    Selüloitti azaltır: Tek başına tam bir çözüm sağlamamakla birlikte sporla birlikte desteklendiğinde selüloitte karşı iyi gelmektedir.

VII.    Saça faydalıdır: Cildi güneşten koruduğunu söylediğimiz bitki aynı şekilde saçlarımda korumaktadır. Yine güneşten dışında boyadan ve işlemlerden yıpranan saçlarınızı da canlandırarak daha iyi görünmelerini sağlayacaktır.

VIII.    Kepeği yok eder: Saçlarınızı düzenli olarak Aloe vera ile yıkayıp taradığınız takdirde bir süre sonra saçınızda kepek kalmayacaktır.

IX.    Mükemmel bir rahatlatıcıdır: Saçınızda ki kepekten kurtulurken kafa derinize masajda yaparsanız stresiniz azalıp rahatlamanıza neden olacaktır.

X.    Zayıflamada etkilidir.

Yorumlar