Sigarayı Nasıl Bırakırım? Sigara Bırakma Yolları

Cinsiyet veya yaşa takılmadan düzenli bir şekilde sigara içenlerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu yüzden sigara içen kişinin vücudunda çok ciddi sağlık sorunları ortaya çıkar. Hatta bu sorunlar ölüme bile neden olabilmektedir.
Sigarayı Nasıl Bırakırım? Sigara Bırakma Yolları
Birçok zarar teşkil eden sigaranın kullanımı her yıl git gide artmaktadır. Sigarayı tüketenler zararlarını bilmelerine rağmen gözünde büyüttükleri için kolay kolay bırakamıyorlar.

Sigara Bırakma Yolları

Büyük bir tutku durumuna gelen ve vazgeçilmez bir hal alan sigarayı bırakma yöntemlerini aşağıda bulabilirsiniz. İşte sağlıklı kalabilmek için en etkili sigarayı bırakma yöntemleri şunlardır;

1.    Sigarayı bırakabildiğinizi gördüğünüz zaman tekrar bırakabilirim diyerek yeniden başlamayın.

2.    Ara sıra içme isteği geldiğinde meyve ya da sebze atıştırıp, 10 defa derin derin nefes alabilirsiniz.

3.    Sizi zorlayan el alışkanlığınızı bir kalem veya stres topu ile geçiştirebilirsiniz.

4.    Sigarayı bırakmayı denediğiniz sırada bol miktarda su ve meyve tüketebilirsiniz.

Sigarayı Bırakmaya Yardımcı Olan Yiyecekler

2007'de yapılan bir çalışmada sigarayı unutmaya yardımcı besinler belirlenmiştir. Bu besinler sigara isteğini %80 azaltarak sigara alışkanlığını bırakma sürecine katkı sağlar. Sigara ile domates suyu aynı bölgeyi uyarmasından dolayı, sigarayı bırakmaya çalışan kişilere ilk 20 gün boyunca bir çay bardağı domates suyu önerilmektedir. Bu sayede sigaraya bağımlılık azaldığı gibi domateste bulunan likopen de etki sağlıyor.

Her gün tam tahıl kaynağına sahip olan bir besin ile koyu yeşil renkli sebze tüketmek sigara içmeyi önleyecektir. Ayrıca 20 gün boyunca her gün tüketilen yarım portakal, bu günlerin sonunda nikotin arzusunu %79 azaltmaktadır. Nikotin isteğini azaltan bir diğer besin de yulaf ezmesidir. Yulaf ezmesini ise her gün günde iki yemek kaşığı sıcak suyun içinde bekletilen yulaf tüketilebilir. Bu besin de diğerleri gibi 20 gün boyunca kullanılmalıdır.

Sigara Bırakma Kürü

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından önerilen sigarayı bırakma kürü için malzemeler; iki çay bardağı su ve bir tatlı kaşığı karabaş otudur. Öncelikle iki çay bardağı suyu cezvede kaynatın. Ardından karabaş otunu ekleyin. Yaklaşık 7 dakika demlenmesi gerekir. Sigara içme istediği olduğu zaman bir yudum içip bırakın.

Yorumlar