Sarı Humma Nedir ve Nasıl Bulaşır

Sarı Humma Hastalığı Nedir,Nasıl Bulaşır Kısaca Bilgiler

Sarı humma hastalığı'nın bulaşması nasıl olur daha önceden bu hastalıklı olan bir kişiyi sokmuş olup mikrobu taşıyan bir sivrisineğin dişisi (aedes aegypti) tarafından sokulmakla alınmaktadır.
Sarı humma hastalığı görüldüğü yerlerden en çok uçakla yolculuk yapanlar geçmektedir.Bu enfeksiyonun mikrobun,virüsün,bulunduğu bölgelerden geçecek yolcular mutlaka aşı olmalıdırlar.Aşı olmazlarsa eğer virüsü kapa bilirler.
Bu hastalık tifo, sıtma, enflüenza, dang veya bir tür kara sarılıkla karıştırılabilinmektedir.
Dang hastalığı nedir
Dang hastalığı bir virüs ile gelişen ve sivrisinek ısırmasıyla bulaşan tropikal bir hastalıktır.
Dang hastalığı önlenebilinir mi
Evet, hastalığı taşıyan sivrisinekleri imha ederek veya kontrol altına alarak. Sivrisineklerin üredikleri yerlerin üzerine DDT püskürtülmelidir.
Dang hastalığını önleyecek bir aşı yoktur ancak bu yolda bilimsel araştırmalar hayli ilerlemiş durumdadır ve yakında bir aşı bulunacağı umulmaktadır.
Afrika humması nedir ve nasıl bulaşır
Bu hastalık kendisini; gelen ateş nöbetleriyle, tamamen iyileşme belirtileri ve bunları takip eden yeni nöbetlerle göstermektedir. Burgu biçiminde bir mikrop olan spiril (spirochete germ), bit veya kene ısırmalarıyla. bulaşmaktadır.
Afrika humması hangi ülkelerde görülmektedir
Bitle gelen hastalık genellikle Avrupa ve Afrika kıtaları ile Hindistan’da görülmektedir. Kene ile gelen hastalıksa ABD’de yaygındır.
Afrika hummasına karşı bir aşı yoktur.
Bulaşıcı veya salgın sarılık
Bulaşıcı sarılık, bulaşıcı kara sarılık (hepatitis) hastalığı ile aynı mıdır ?
Hayır. Bu hastalık bir spirokerle geçmektedir ve taşıyıcıları farelerdir. Hastalık fare ısırmasıyla ve fare pisliği veya idrarı ile bulaşmış olan su ve yiyeceklerden de gelebilmektedir.
Bulaşıcı sarılık genellikle nerelerde bulunur ve bu hastalığa yakalanması muhtemel kişiler kimlerdir
Bu hastalığa genellikle liman işletmelerinde, yük iskelelerinde, lağımlar ve kanalizasyonlar ile farelerin en çok bulunduğu yerlerde rastlanmaktadır. Liman işçileri, kanalizasyon işçileri ve maden işçileri bu hastalığa yakalanma ihtimalleri çok olan kişilerdir.

Hiç yorum yok