OMUZ AĞRISI NEDEN OLUR?

Omuz dediğimizde tek bir noktayı işaret ederiz fakat bunu söylerken asıl kastettiğimiz tendonlar ve kaslarla birleşmiş olan çeşitli eklemlerdir. Bu eklemler sayesinde birtakım sırt kaşımak,top atmak gibi hareketleri yapabiliriz.

Fakat hayatımızı kolaylaştıran bu hareket yeteneğinin de bazı bedelleri olduğunu söylersek yanlış yapmış olmayız. Bu hareketlerin neticesinde, omzumuzda olan yumuşak dokularda veya kemikli yapılarda sıkışma, kırık yada çıkık gibi sorunlar oluşabilir.Sonuç olarak bu sorunlar bizim için en çok omuz ağrısı anlamına gelmektedir. Omuz ağrısı her yaştaki kişiler için çok ciddi bir sorundur. Farklı yaşlardaki kişilerde farklı problemler ortaya çıkarak omuz ağrısına neden olabilir. Yaşımız ilerledikçe dokularımız değişir. Çocuk yaşlarda genel anlamda darbe, yaralanma, zedelenme gibi sorunlardan dolayı omuz ağrıları yaşanırken ileri yaşlarda, omuz ağrıları daha çok yıpranmadan dolayı görülür. Bu yıpranma illaki  omuzun çok fazla kullanılmasından dolayı oluşmaz. Yaşamın doğal rutunindeki, normal omuz hareketleri yüzünden de yıpranma yaşanabilir.
OMUZ AĞRISI NEDEN OLUR?
Pek çok yetişkindeki omuz ağrılarının sebebi, omzu döndüren kasları  etkileyen rahatsızlıklardan biridir.

Omuz ağrısı nedenleri

Omuz ağrısı, omuzdaki küçük bir bölgede hissedilebileceği gibi daha geniş bir alandada hissedilebilir. Sinirler boyunca ilerleyerek omzumuzda hissettiğimiz  ağrılara çeşitli hastalıklar da yol açıyor olabilir. Karaciğer hastalığı ,safra kesesi hastalıkları,kalp hastalığı veya boyun omurga hastalıkları omuz ağrısı yaşanmasına neden olabilir.

Sürekli veya geçici olarak omzun hareket ettirilmesiyle ortaya çıkan, farklı türdeki omuz ağrılarının en yaygın nedenlerine birlikte göz atalım.

Omuz ağrısının yaygın nedenleri

Pek çok omuz rahatsızlığının dört büyük temel sorunu vardır.Bunlar sırasıyla,
1.    Omuz çıkıkları
2.    Omuz kırıkları
3.    Tendon iltihabı ya da tendon yırtığı
4.    Artrit

Şimdi bu dört ana başlığı biraz daha ayrıntılı inceleyelim.

•    Omuz çıkıkları: Üst kol kemiğinin başını , omuzdaki yuvasından dışarıya doğru ani bir hareketle zorlandığımızda omuz çıkığı meydana gelebilir.Omzun aşırı kullanılması veya ani bir sakatlanma çıkığa neden olabilir.Sık omuz çıkmaları artrit oluşması riskini de arttırmaktadır.Omuz çıkığı ağrıya neden olmaktadır.Omzu çıkan kişi kolunu vücudundan ayrı tutamaz ve dışa doğru hareketler yapmaktan kaçınır.

•    Omuz kırıkları: Özellikle ileri  yaşlarda düşmeye bağlı oluşan omuz kırıklarına çok sık rastlanır. Gençlerde ise omuz kırıkları genellikle spor esnasında veya trafik kazaları sonucu görülmektedir. Omuz kırıkları ciddi  ağrılara, şişliğe ve morarmaya sebep olur

•    Tendon iltihabı, yırtığı, tendinit: Kemik ve Kasları birbirine bağlayan bağlara tendon adı verilmektedir. Tendonların çeşitli nedenlerle yıpranması sonucu tendinit iltihabı oluşabilir. Genel olarak tendinit, tendonların zamanla yıpranmasına bağlı bir iltihaplanmadır.  Nasıl ki uzun süre giydiğimiz harhangi bir eşyanın bir üsre sonra  eskidiğini görürsek, kaslarımız içinde  benzer bir durum söz konusudur. Yaşa ya da yıpranmaya bağlı olarak veya artrit nedeniyle görülen tendinite ise kronik tendinit denir.

•    Artrit: Omuz ağrısının bir diğer nedenide artritdir.Fakat pek çok artrit tipi vardır. Omuzlarda en yaygın görülen artrit tipi ise  osteoartrit yani halk arasında bilinen ismiyle kireçlenmedir. Sertlik ,şişme ve ağrı gibi belirtiler genel olarak orta yaşlarda ortaya çıkar. Kireçlenme yavaş ilerleyen ve ilerledikçe ağrısı şiddetlenen bir rahatsızlıktır. Ypranmalar,spor veya yırtılmalar kireçlenmeye sebep olabilir.Diğer artrit sebepleri ise enfeksiyon,kas yırtılmaları veya eklemlerde iltihaplanma şeklinde görülebilir.Omzu ağrıyan kişiler bu ağrıları gidermek için omuzlarını oynatarak bu ağrıdan kurtulmaya çalışırlar fakat bu hareketler dokuların daha da sertleşip zaman içerisinde omuz hareketlerinin daha da kısıtlanıp ağrının artmasına neden olur.

Bunların dışında bursit , donuk omuz ve tümör gibi sorunlardan kaynaklı olarak da omuz ağrıları görülebilmektedir.

Yorumlar