Perşembe, Mayıs 08, 2014

Kulak Ağrılarına Dikkat

Kulak ağrıları kanser belirtisi olabilir.haberturk un sitesinden aldığım bu faydalı yazıyı bloğumda paylaşmak istedim.Çünkü kulak ağrıları basit görüle bilir yaşamtımızda pek umursamayız ama yazıyı okuyunca kulak ağrıması durumunda kulağımızın neden doktora muayene edilmesi gerektiğini daha iyi anlayacağız.
Kulak ağrıları geniz, gırtlak, yutak ve özellikle alt yutak kanseri belirtisi olabilir
Kulak ağrıların nedenlerinin psikolojik sorunlara dayandırılmasının yanlış olduğunu belirterek, konunun uzman hekimlerce değerlendirilmesi gerektiğine vurgu yapan KBB ve Baş-Boyun Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Murat Karaman, orta yaş üstündeki bireylerde görülen kulak ağrılarının kanser belirtisi olabileceğini söyledi.
Kulak ağrılarının birçok nedeni olabileceğine dikkati çeken Karaman, "Orta kulak, kulak kepçesi ve dış kulak yolunun iltihabı, kulak kiri, yüksek gürültü, kimyasal yanıklar, kulak travması, dış ve orta kulak tümörleri, kulak ağrılarının en sık nedenleridir. Bu nedenle ağrıları psikolojik olarak değerlendirmekten kaçınmalı, ağrıların sebepleri uzman hekimlerce yapılan incelemeler sonucunda ortaya çıkarılmalıdır" diye konuştu.Karaman, kulak ağrısı şikayeti olan orta yaş üstü bireylerin mutlaka hekimlere başvurması gerektiğine işaret ederek, şunları kaydetti: "Orta yaş kişilerdeki kulak ağrıları geniz, gırtlak, yutak ve özellikle alt yutak kanseri belirtisi olabilir. Bu nedenle ayrıntılı hikaye, endoskopik bakı ile geniz, gırtlak, yutak ve alt yutak gibi muayenesi zor bölgeleri de içeren detaylı kulak burun boğaz tetkikleri tanıya yardımcı olur. Tüm bu nedenlerden dolayı kulak ağrısı olan hastaların muhakkak kulak burun boğaz uzmanı tarafından değerlendirilmesi zorunludur.Eğer kulağınız ağrıyorsa bu uyarıları lütfen dikkate alınız.
Kaynak:http://www.haberturk.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder