HORLAMADAN KURTULMANIN YOLLARI NELERDİR?

Horlama pek çok insanda uyurken rastlanılan bir problemdir. Uyurken horlayan bireyin yanında veya yakınında uyuyan insanlar ciddi şekilde rahatsız olabilir.
HORLAMADAN KURTULMANIN YOLLARI NELERDİR?
Horlayan kişi kendi horladığını anlaması oldukça zordur. Horlayan kişinin horladığını ona ailesi tarafından aktarılır ve bu çoğu zaman horlayan kişi tarafında kabullenemez. Horlama basit bir rahatsızlık gibi görünse de ilerde ciddi rahatsızlıklara yol açabilen bir sorundur. Horlama insanda havanın geçmesi gereken kanalların daralması ile meydana gelen bir rahatsızlıktır.

Sizlere oldukça pratik bir öneri vermek gerekirse gece yatarken başınızın altına bir değil, birden fazla yastık koyarak uyumayı deneyin. Bu sizlerin az da olsa nefes kanallarını açarak horlamadan rahat bir uyku geçirmenizi sağlayacaktır.

Horlayan insan nefes alamadığı için gece sık sık belirli aralıklarla uyanır. Fakat horlayan kişi bunun farkına varmaz. Gece deliksiz bir uyku uyuduğunu düşünür. Fakat bu böyle değildir. Aralıklarla uyanan birey iyi bir uyku geçiremez ve gün içinde oluşan yorgunluğunu gece belirli aralıkla uyandığı için gideremez.

Yan Yatmayı Deneyin

 Gece yatarken yan yatmanızı tavsiye ediyoruz. Yan yatmak horlamayı azaltmak için oldukça pratik bir öneridir. Yan yatarak hortlamanızın şiddetinde ciddi azalmalar görebilirsiniz. Yan yatmanın yanında günlük hayatta nane tüketiminizi de arttırabilirsiniz.

Nane, horlamanın soğuk havalardan, yani griplerden kaynaklandığı zamanlarda oldukça işe yarayan pratik ve aynı zaman da basit bir yöntemdir. Nane kullanımın belirli bir orana göre arttırılması ve düzenli olarak nane tüketimi boğazınızı ferahlatacak ve nefes alıp vermenizi ciddi ve gözle görülür bir biçimde rahatlatacaktır. Yaklaşık bir bardak soğuk suya birkaç damla nane ilave edin ve gargara yapın.

Bitkisel Kürler Uygulayın

Bir diğer pratik yöntem ise ısırgan otu demlemektedir. Isırgan otu horlamadan kurtulmak için oldukça faydalı ve aynı zamanda doğada bulunan organik bir besin kaynağıdır.

Bir ısırgan otu çayı hazırlayın ve bu ısırgan otunu 10 dakika boyunca dinlenmeye bırakın. Ardından ısırgan otu suyunu süzün ve için. Düzenli olarak ısırgan otu içmek horlamanızı ciddi bir şekilde azaltacaktır. Günde birkaç bardak ısırgan otu çayını içmeniz iyi gelecektir.

Yorumlar