Cinsel Gücü Artıran Yiyecekler Nelerdir

Kadınlar ve Erkekler İçin Cinsel Gücü Artıran Gıdalar,Besinler ve Yiyecekler

Beslenme şeklimiz cinsel sağlığımızı etkilemektedir özellikle sigara içenlerde cinsel isteksizlik sigara içmeyenlere nazaran daha çoktur tabi sağdece sigara değil bir çok nedenden kaynaklanan etkenler de etkilemektedir. Beslenmemize daha çok dikkat edersek eğer sıkıntıları ortadan kaldırmış oluruz. Cinsellik diye geçmeyin boşanmaların çoğu cinsel sorunlardan kaynaklanmaktadır önerilere bir göz atalım.

Kadınlar İçin Cinsel Gücü Artıran Yiyecekler Şunlardır;

Libidoyu arttırmak için testosteron seviyesini arttıran besinlere günlük beslenme düzenimizde yer vermemiz gerekiyor.
Protein
Proteinin libido üzerindeki olumlu etkilerine dair araştırmalar devam etse de, günlük aldığımız kalorinin en az %25’inin proteinden sağlanması gerekiyor. Bu da günde en az 100 gram et veya tavuk veya balık ve 1-2 bardak süt ürünü tüketmek ile sağlanabilir. Yani libidonuzu arttırmak istiyorsanız günde en az 3 köfte kadar et, tavuk veya balık ve 400 gram kadar süt, yoğurt veya ayran tüketmeniz gerekiyor.
Çinko
Çinkonun yeterli alımının cinsel sağlık açısından çok önemli olduğu biliniyor. Testosteronu östrojene çeviren enzimin işlevini azaltan bu mineral, en çok peynir, yumurta sarısı, balık, ay çekirdeği ve diğer kuruyemişler, tavuk ve yulaf, çavdar, tam buğday gibi tam tahıllarda bulunuyor.
Magnezyum
Bu mineral serbest testosteronu bağlayan hormonun etkisini azaltmakta etkili. Kuruyemişler, soya fasulyesi, tam tahıllar magnezyumun zengin kaynakları olmakla birlikte; kakao, muz, avokado, peynir, yumurta, patateste de magnezyum minerali yer alıyor.
Balık ve balık yağı
Beyinden dopamin salgısının artmasının özellikle kadınlarda cinsel isteği arttırabileceğine dair çalışmalar var. Bunların ışığında dopamin salgısını arttıran balık yağının cinsel sağlık için önemli yeri olduğu ortaya çıkıyor. Haftada 2-3 kez ızgara veya fırında balık tüketmek, libidoya yardımcı. Balık tüketemeyen kişiler ise doktora danışarak omega-3 desteği alabilirler.
Şekerli besinlerden uzak durun
Şekerli besinler genelde seratonin seviyesinin birden artmasına neden olabiliyor. Yüksek seratonin seviyeleri ise düşük libido ile ilişkilendiriliyor. Beyaz şeker içeren besinleri beslenmenizde limitlemeye çalışın.
Trans yağ asitleri libidoyu düşürüyor
Sağlık üzerinde olumsuz etkileri saymakla bitmeyen trans yağ asitlerinin libidoyu da azalttığı düşünülüyor. Bu nedenle işlenmiş gıdalar konusunda dikkatli olmalısınız. Paket ürünlerin etiket bilgilerini kontrol ederek trans yağ asidi içerip içermediğini öğrenebilirsiniz.

Erkekler İçin Cinsel Gücü Artıran Yiyecekler Şunlardır;

Mutlu bir cinsel yaşam için gıdaların etkisi büyük!
Antep fıstığı: Protein ve bol E vitamini ihtiva eder. Cinsel arzuyu uyarır.
Ayçiçeği, kabak çekirdeği: Bol Protein ve E vitamini ihtiva eder. İktidarsızlığa engel olur. Kalp ve sinir hastalıklarını önler. Cinsel arzuyu artırır.
Çam fıstığı: Bol E vitamini içerir. Cinsel isteksizlik ve buna bağlı olarak ruhsal çöküntü ve kalp rahatsızlıklarında faydalı olabilir.
Greyfurt: C vitamin deposu. Vücuda gençlik ve dirilik verir. Sabah kahvaltıda bir bardak içilmesi tavsiye edilir.
İncir: Şeker oranı yüksek olmasına rağmen kan şekerini hızla yükselten şekerden olmadığı için tüketilmesinde bir sakınca yoktur. Cinsel gücü artırır.
Havyar: Uzun yıllardır afrodizyak olarak kullanılmaktadır. İçerdiği çinko miktarı nedeniyle erkeklik hormonlarının yapımını artırır.
Hardal: Cinsel arzuyu artırmanın yanı sıra sinirleri kuvvetlendirir.
Kekik: Vücudun savunma gücünü ve erkekte cinsel arzuyu artırır.
Kereviz: A, B, C vitaminleri başta olmak ile fosfor içerir. Çeşitli iç salgı bezlerine etki eder ve onların faaliyetlerini artırır.
Erkeklerde, cinsel güdüleri harekete geçirerek vakitsiz iktidarsızlığı önler. Vücuttaki oksitlenmeyi önlediği gibi kadınlarda adet dönemi öncesi şişkinliğin de önüne geçiyor.ldrar sökücü özelliği de vardır.
Kırmızı biber: Cinsel isteği çok artırır, selenyum oranı yüksektir. Ancak damar sertliği,üre ve tansiyon olanlar yememelidir.
Kişniş: Erkeklerde cinsel arzuyu artırır. Sinir sistemine çok yararlıdır. Bir bardak sıcak suya yarım kahve kaşığı kişniş karıştırılıp içilebilir.
Kuşdili: Tüm salgı bezlerini dengeli bir şekilde çalıştırır. Erkeklerde de kadınlarda olduğu gibi cinsel iktidarsızlığı giderir.
Maydanoz: Bedensel yorgunluk ve ruhsal bunalımı giderir. Erkeklerde cinsel gücü artırır.
Nane: Cinsel isteği çok artırır. Erkekte psikolojik iktidarsızlığı giderir.
Sivri biber: Bol miktarda C, P, K vitamini içerir. Erkeklerde cinsel isteği artırır.
Susam, Tarçın, Zencefil: Tüm vücudu uyararak bedensel ve zihinsel çalışma gücünü artırır. Cinsel isteği artırır, daha ateşli olmanızı sağlıyor.Mikroplara karşı dayanıklılık sağlıyor.
Çikolata: Bitter Çikolata çok az şekerli olmalı. Mutluluk hissi veren beyindeki kimyasal hormonların salgılanmasına
yardımcı oluyor.
Fıstık, Fındık, Ceviz, Badem: Lif, protein ve vitamin bakımdan zengindir. Sindirim sisteminizin hızla çalışmasına yardımcı olur. Kasların ve beyin daha düzenli çalışmasını ve daha az yorulmasını sağlar ve cinsel güçü arttırır.
Ginseng: Çin’de yıllardır seks sorunları için kullanılıyor. Seks isteğini ciddi oranda da artırıyor.
Hindi: İstiridyeden daha fazla çinko ihtiva ediyor. Üstelik daha ucuz ve protein açısından da zengin.
İstiridye:
İstiridyenin afrodizyak olduğu yıllardır biliniyor. İçindeki çinko spermin çoğalmasına neden olduğu gibi cinsel gücü de artırıyor. Eğer istiridye bulamazsanız çinko tabletleri alın. Ancak günde 9.5 miligramdan fazla olmamalı.
Muz: Mineral, magnesiyum, demir, lif ve C vitamini bakımından çok zengindir, sperm üretimini artırır. Özellikle kabuğu ile pişirilen muzun afrodizyak etkisi daha fazla.
Roka: Bolca demir ve C vitamini içerir.Hem alyuvarların sayısını, hem de cinsel gücü artırıyor.
Karides, İstakoz, yumurta, kepek, yulaf, mercimek, nohut, kuru fasulye: Protein, yağ, karbonhidrat ve liften Bl vitamini, sodyum, kalsiyum, demir, mineraller içerir.
Soya fasulye, soya peyniri, sütü, kıyması, filizi, soya unu: B kompleksi vitaminler çinko, kalsiyum, magnesiyum, demir, krom, selenyum olmak üzere pek çok minerallerin organik tuzların elzem amino asitler içeren soya protein testosteron hormon salgısını etkileyerek cinsel gücü artırıyor.
Sarımsak: Al, Bl, C kükürtlü yağı içeriğinde bol miktarda akil sülfür bulunur. Sarımsağın en önemli özelliği insana canlılık vermesi hormonları harekete geçirmesidir.
Zeytinyağı: E vitamini açısından zengindir hücreleri yeniler canlılık verir.
Pekmez: Pekmezde bulunan mineraller en önemlileri demir, kalsiyum ve potasyumdur. Demir vücutta başta kırmızı kan hücrelerini bileşiminde yer alarak oksijen taşıma fonksiyonunu görür ve kişinin enerjisini ve cinsel gücün artmasını sağlar.
İncir, Kayısı, Havuç, Ispanak, Brokoli: A vitamini, çinko, potasyum, kalsiyum, demir, fosfor, B, C vitamini içerir. Cinsel isteği artırır.
Mercimek ve Kuru Baklagiller: Protein, yağ, karbonhidrat ve liften B1 vitamini, sodyum, kalsiyum, demir, mineraller içerir. Zekâyı geliştirir ve zekânın cinsellik üzerindeki etkisi tartışılmazdır.

Hiç yorum yok