Bağırsak Kanseri Neden Olur

Bağırsak (Kolon) Kanserinin Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir
Sağlığımız açısından yediğimiz,içtiğimiz şeylere ayrıca dikkat etmeliyiz.Bağırsak kanseri sık rastlanır kanser türlerinden bir tanesidir.Her kanser türünde olduğu gibi, bağırsak kanserinde de erken evre büyük önem taşıyor. Aynı zamanda bağırsak kanserinin nedenleri de bilinmelidir ki, bu nedenlere yönelik önlemler alınsın ve bağırsak kanseri riski en aza indirilsin.Kolon kanseri olarak da tabir edilen bağırsak kanseri pek çok nedenden kaynaklı olarak ortaya çıkabiliyor. Ancak bağırsak kanserine asıl sebep olan faktörün ne olduğu kesin olarak bilinmemektedir. Çevresel ve genetik faktörlerin etkisinin yüksek olduğundan şüphe duyulmaktadır. Ailesinde bağırsak kanseri olan bir kişinin bu kanser türüne yakalanma riski çok yüksek olduğu biliniyor.
Daha önceleri meme ve yumurtalık kanserine yakalanmış olan kişilerin veya ailesinde bu hastalığı yaşamış olanların da bağırsak kanserine yakalanmalarının yüksek bir ihtimal olduğu uzmanlarca söylenmekte. Tüm bunların yanı sıra ülseratif kolit ve crohn hastalığı da kolon kanseri riskini arttırmaktadır. Bağırsak kanseri nedenleri arasında en büyük riskin kalıtsal etkenler olduğu unutulmamalıdır.
Belirtileri Nelerdir
Dışkılama alışkanlıklarında değişiklik,
İshal veya kabızlık olması,
Gaitada bulaşmış kan görülmesi veya gaitanın katran gibi siyah bir renk alması,
Dışkı çapının incelmesi,
Genel mide yakınmaları (gaz, şişkinlik, ağrı veya kramplar),
Sıklaşmış Gaz ağrıları,
Bağırsakların dışkılama sonunda tamamen boşalamamış gibi olma hali,
Nedeni bilinmeyen kilo kaybı,
Uzun süren halsizlik.
Bu belirtiler ülser, bağırsak iltihabı, Hemoroid gibi diğer nedenlerle de olabilir. Belirtilerin hangi nedenle olduğuna doktor karar verecektir. Bu belirtilerin görülmesi halinde kesinlikle doktora başvurmalısınız.

Hiç yorum yok