Astım Hastaları Spor Yapabilir Mi

Astım hastaları spor yapabilirmi sorusuna yanıt uzmanlardan şu şekilde tavsiyeler de verilmektedir.
Uzmanlara göre astım hastaları spor yapabilir demekte yinede etkileyen birtakım koşulları var. Çünkü astımlıların spor yapması için çevresel faktörler çok önemli. Özellikle toz, kirli hava, polenler, egzoz gazı, tahriş edici maddelere bağlı ağır kokular, kuru ve soğuk havalar astım hastalarının şikayetlerini arttırabilir.
Astım hastaları spor yapmadan önce ortamı çok iyi seçmeleri gerekir.Aşırı soğuk ve kuru havada, egzoz gazının bol olduğu bir ortamda yapılan sporlarda şikayetler artabilir. Bunun yanı sıra tabanı halı ile kaplı, nemli ve havasız ortamlarda spor yapılması çok sağlıklı değildir.
Özellikle ev tozu alerjisi olan kişilerin bu ortamlarda alerjik şikayetler şiddetlenebilir.Yine polen alerjisi olan kişilerin polen sezonunda polenin yoğun olduğu sabah saatlerinde açık havada spor yapmamaları önerilir.Astımlı kişilerin hangi spor dalını seçeceklerine de dikkat etmeleri gerekir.Bu hastalara yüksek tempoda ve soğuk havada yapılan kayak, koşu, buz pateni, dağcılık gibi sporlar önerilir. Yüzme nemli ve ılık ortamda yapılırsa nefes almayı kolaylaştırıp, solunum kaslarının güçlenmesine yol açtığından özellikle önerilir. Astım hastası olan kişiler spor yapmadan önce muhakkak hafif egzersizlerle ısınma hareketlerinden sonra spora başlamalıdır.

Yorumlar