Yumurtanın faydaları nelerdir?

İçeriği protein bakımından oldukca zengin kahvaltının vazgeçilmezi yumurta bu yazımızda yumurtanın sağlık açısından ne kadar faydalı olduğunu anlatmaya çalışacağız.
Yumurtanın Faydaları
Özellikle çocuklarımıza kahvaltıda yumurta yedirelim yemeyenlerede sevdirelim. Ayrıca vücut yağlarının yakılmasınada yararı oldukca fazladır diyet listenizden yumurtayı eksik etmemelisiniz. İster pişirin, ister omlet yapın, ister kaynatın tüketinde nasıl tüketirseniz tüketin ama en fazla kaynatılmışı tercih edin derim.

Yumurtanın faydaları nelerdir

Yapılan bir araştırmalara, göre kahvaltıda yumurta tüketmenin, vücut yağlarının yakılmasında önemli rol oynadığını ortaya koydu. Doktorlar tarafından sağlıklı bir insan için haftada iki veya üç adet yumurta yemesi
önerilmektedir.

Protein deposudur

Uzmanlara göre en kaliteli protein onda bulunuyor. O yüzden her gün mutlaka tüketilmesi öneriliyor. Son yapılan bir araştırmada ise, vücuttaki yağı yaktığı tespit edilmiş. İçeriğindeki vitaminler ise herkes için faydalı. Sağlıklı ve güvenilir yumurta bulmak büyük şehirlerde de mümkün artık.

Sertifikalı organik yumurta hemen her yerde kolaylıkla bulunabiliyor. İmkânı olanlar bunları gönül rahatlığıyla tüketebilir.
Besinler içerisinde en kaliteli proteine sahip gıdanın yumurta olduğu tespit edildi . Yumurta proteini, dışarıdan alınması gerekli olan ‘elzem amino asitleri’ yeterli ve dengeli miktarda içerir. Yumurta sağlıklı yaşam açısından gerekli A, D, E ve B grubu vitaminleri başta olmak üzere birçok vitamini önemli oranda içerir.

Protein, vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan yumurta, özellikle çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimi açısından büyük önem taşır. 10 hafta süreli yapılan araştırmada, kahvaltıda yumurta, düşük yağlı süt ürünleri ve yağsız et gibi ‘lösin’ amino asidince zengin protein tüketen kişilerin, kahvaltılarında karbonhidratça zengin bir diyetle beslenen kişilere kıyasla iki kat daha fazla yağ kaybettiklerinin belirlendi, böylece yumurtanın farklı bir faydası daha tespit edildi.

Bilim adamları, araç kullananların tirozin bakımından zengin besinler tüketerek daha hızlı reflekslere sahip olabileceklerini, böylece güvenliklerinin artabileceğini vurguladı.Araştırmanın sonuçları ''Neuropsychologia'' dergisinde yayımlandı. Yumurtanın sarısı demir, A ve B vitamini zenginidir.

Yumurtanın kabuğunun rengi yumurtanın ırkına göre beyaz veya kahverengidir. Birçok kişinin sandığı gibi yumurtanın sarısının rengi, daha çok A vitamini içerdiğini göstermez. Sarısının rengi tavuğun beslendiği yemle ilgilidir. Yumurtanın sadece içi değil kabuğuda kemik erimesini önlüyor.

Yorumlar