Tansiyonu Düşüren Yiyecekler Nelerdir?

Tansiyon, kalbin kanı pompalarken oluşturduğu basınçtır. Tansiyon yüksekliğine hipertansiyon, tansiyon düşüklüğüne de hipotansiyon denir. İdeal tansiyon kişiden kişiye değişmekle birlikte 12/8 aralığı normal kabul edilir. Gençlerde ve çocuklarda bu oran daha düşüktür.
Tansiyonu Düşüren Yiyecekler Nelerdir?

Tansiyon düşüklüğü de yüksekliği de insan vücudunun tepki verdiği durumlardır. Özellikle yüksek olması durumları kalp krizi ve felç gibi hastalıklara yol açtığından son derece tehlikelidir. Kontrolsüz bırakılan tansiyon değerleri ciddi sağlık sorunları riski altında olunmasına sebep olabilir. Bu noktada hekimlerin önerdiği tansiyonu düşüren yiyecekler hakkında bilgi sahibi olunmasıdır.

Tansiyonu düşüren yiyeceklerin başında limon gelir. Kan damarlarını yumuşattığı için yüksek tansiyonu azaltır. Kişi aynı zamanda C vitamini içeriğini de alarak kalp yetmezliği şansını da düşürür. Tam bir antioksidandır. Havuç potasyum kaynağı olup kan basıncını normale döndürür. Sarımsak kan basıncını düşürme etkisi taşır. Herkesin domates ya da domates suyu içmek son derece yarar sağlayacaktır. Greyfurt yüksek tansiyonun engellemesinde yardımcıdır.

Tansiyonu Düşüren Yiyecekler 

Tansiyonu düşürmek için ilk akla gelen yiyecekler sebze, meyve ve süt ürünleridir. Kan dolaşımının normal seyrinde olması için basınç gereklidir. Ve bu basıncın normalden fazla olmaması için de kan basıncının aynı oranda tutulmaya çalışılması önem taşır.

Yüksek Tansiyonun Vücuda Zararları 

Kontrolsüz olan yüksek kan basıncı demek başta böbreklerin ve kalbin zarar görmesi demektir. Böbrek ve kalp yetmezliği demektir ani kalp krizleri demektir. Yaşanan ani ataklarla beraber beyin kanamaları ve inmeler yaşanabilir. Bu sebeple yüksek tansiyon hallerinden uzak durulmalı, yiyecek içeceklere dikkat ederek tansiyon değerlerini sabit tutmaya çalışılmalıdır.

1-    Tansiyon aralığı normal olarak 12/8 olarak kabul edilir.
2-    Tansiyonu düşüren yiyeceklerin başında limon gelir.
3-    Kontrolsüz tansiyon değerleri demek böbrek ve kalbin zarar görmesi demektir.
4-    Yüksek tansiyondan korunmak için sebze ve meyve tüketimi ile tansiyon dengelemesi yapılabilir.
5-    Tansiyon değerleri kesinlikle kontrol altında tutulmalıdır.

Şişmanlık, sigara, stres ve kalp sorunları tansiyonu tetikleyen başka nedenler arasında olup, kaliteli ve sağlıklı bir hayat çizgisi ile yaşam risksiz sürdürülmelidir. Stres, üzüntü hali, hareketsizlik, genetik faktörler gibi durumlar da tansiyonla birlikte kılcal damarların çatlamasına nedendir.

Yorumlar