Cumartesi, Nisan 26, 2014

Tanen Nedir, Ne İşe Yarar

Tanen hakkında bilgileri sizler için bir araya topladım umarım sizlere faydalı, yararlı bir bilgi olmuştur kullanım alanları oldukca fazladır.

Tanen nedir, ne işe yarar ve tanen içeren besinler

Tannik asit (Fransızca: tanin - sepi maddesi) olarak da bilinir. Tanenler polifenolik bileşikler olup, kolza, bakla, çay ve sorgumda gibi bitkilerden elde edilen, açık sarı-kahverengi toz, pul ya da süngersi bir kütle halindeki biçimsiz (amorf) maddelere verilen addır.
Nerelerde bulunur ve kullanım alanları
Tanenler genellikle bitkilerin kök, odun, kabuk, yaprak ve meyvelerinde bulunur. Başlıca kullanım alanı olan dericilik ve boyacılık dışında tanenler şarap ve biranın berraklaştırılmasında, petrol kuyularındaki sondaj çamurunun akışkanlığının artırılmasında ve buhar kazanlarının çeperlerinde birikinti oluşumunun engellenmesinde kullanılır. Tıpta damarları ve mukozayı büzücü etkilerinden ötürü bademcik, farenjit, basur ve bazı deri hastalıkları ilaçlarının bileşimine girer.
Tanenler kimyasal açıdan, hidroliz olabilen tanenler ve kondanse tanenler olmak üzere iki ana grupta incelenir. Birinci grupta yer alan tanenler bir asit ya da enzim eşliğinde hidroliz olarak gallik asit, pirokateşik asit ve şeker gibi, suda çözünebilen bileşikler verir. Suda az, alkolle asetonda iyi çözünür. Hidroliz olabilen tanenlerin en iyi bilinen örneklerinden biri gallotanenlerdir. Çok daha geniş bir grup olan kondanse tanenler ise hidroliz olamazlar. Bunlar ısı karşısında kuvvetli asitlerle ya da bazı yükseltgeyici maddelerle flobafen denen koyu kırmızı renkli çözünmez bileşikler oluşturur.
Tanenler, aynca tripsin ile a-amilazların sindirimdeki aktivitesini, substratlarla kompleks teşkil ederek önlerler veya onlara bağlanarak protein ve nişasta sindiriminin aksamasına yol açarlar. Tanenler vitamin B ile de kompleks oluşturarak emilimini önlerler.
Tannik asit çayda vardır. Ticari ölçüde elde edildiği en mühim kaynak mazı meşesidir. Meşe palamudunda da bol miktarda bulunan tanenler aynı zamanda; antiseptik bileşiklerdir. Tannik asit, bitkinin sıcak suyla ekstrakte edilmesiyle (çayın demlenmesi gibi) suya çekilir. Bundan sonra çözelti buharlaştırmaya tabi tutulur ve katı halde tanen (veya tannik asit) elde edilir.
Sentetik tannik asitler egzama tedavisi kapsamında çeşitli preparatlar içinde bulunurlar.

Tanen içeren yiyecek ve içecekler

Tanen içeren birçok içecekler vardır bunların arasında tanenin en yaygın kaynakları kırmızı şarap ve çaydır.
Şaraplar: Şaraptaki tanenler üzüm kabukları, tohumları ve saplarından elde edilir. Aslında, tanen varlığı şarap yapma işleminde kritik önem taşımaktadır. Şarap yapım sürecinde bu tanenler veya tanik asitler transformasyona uğrar ve şaraba aromasını verirler. Ayrıca şarapları korumaya yardım ederler, oksidasyonu ve bozulmayı önlerler. Üzümlerin haricinde şaraptaki tanenler bu şarapların yıllandırıldıkları meşe fıçılardan da sağlanmaktadır. Meşedeki tanenler şarabın kokusu ve tadını geliştirmektedir. Bazı yüksek tanen içeren şaraplar şunlardır; Nebbiolo, Cabernet Sauvignon ve Tempranillo.
Çay: Acımsı buruk tadı ile siyah çay tanen içerir. Kateşinler (yeşil çayda bulunan antioksidanlar) okside
oldukları zaman, siyah çayda bulunan thearubigin olarak bilinen tanen türünü oluştururlar. Bu çaydaki tüm siyah renkli maddelerin tanenler olduğu anlamına gelmez. Oolong gibi bazı çaylar, siyah çaya benzer tipik koyu renk vermek için kavrulur.

Şarap ve çay haricinde tanen içeren diğer içecekler şunlardır

Elma sirkesi,elma suyu,bira ve üzüm suları dır
Çikolatalar: Tanenin yaygın kaynaklarından biri de çikolata ve kakao tozudur. Çikolata likörü yani kakao yağı da içeren çikolatanın sıvı formu yaklaşık% 6 gibi yüksek bir oranda tanen içerir. Çikolata liköründen yapılan ürünler yüksek düzeyde tanen içerir. Farklı çikolata ürünleri arasında, sütlü ve beyaz çikolataların diğerlerine göre daha az tanen içerdikleri bulunmuştur.
Baklagiller: Baklagiller öncelikle proteinler, mineraller ve vitaminler yönünden zengin yenilebilir tohumları için yetiştirilir. En yaygın baklagillerden bazıları fasulye, bezelye ve mercimektir. Bu yüksek protein, düşük yağlı yiyecekler aynı zamanda yüksek düzeyde tanen içerir. Tanen içeren baklagillerin yaygın türlerinden bazıları şunlardır; nohut, fasulye, börülce ve mercimek. Diğer açık renkli baklagiller ile karşılaştırıldığında, kırmızı fasulye ya da siyah fasulye gibi koyu-renkli baklagillerin daha fazla tanen içermesine dikkat edilmelidir.
Meyveler: Meyvelerdeki fenolik bileşikler meyvelere renk ve tat vermektedir. Tanenler meyvelerin kabuğunda yoğunlaşmıştır. Yani kabuğu ile yenen bir elmadaki tanenlerin konsantrasyonu kabuğu olmadan yenilenden çok daha fazladır.

Tanen içeren bazı meyveler
Üzüm
Elmalar
Nar
Trabzon hurması (olgunlaşmışı ile karşılaştırıldığında, olgunlaşmamış trabzon hurması daha fazla tanen içerir ve neredeyse yenmez.)
Yaban mersini
Böğürtlen
Kiraz
Kızılcık
Kuru yemişler
Fıstık, ceviz, fındık gibi çiğ tüketilebilen kuru yemişlerde yüksek miktarda tanen bulunur. Islatılmış kuru yemişlerde tanenlerin o buruk tadı yoktur. Bunun nedeni ıslatıldıkları zaman toz ve kalıntılar ile birlikte kuru yemişlerin kabuğunda bulunan tanenlerin de yok olmasıdır. Yüksek düzeyde tanen içeren kuru yemişlerin bazıları şunlardır;
Fıstık
Ceviz
Pekan Cevizi
Kaju fıstığı
Tahıllar
Tanenler, bazı tahıl ve hububatların kepeğinde yoğunlaşmıştır. Genellikle arpa ve sorgum gibi tahıllarda yüksek seviyelerde tanen bulunmaktadır.
Yukarıda bahsedilen yiyecek ve içeceklerin dışında tanenler aynı zamanda kabak veya ravent gibi sebzelerde, tarçın, kekik, karanfil ve vanilya gibi baharatlarda mevcuttur. Uzunca bir süre için tanenlerin herhangi bir besin faydaları olmadığı kabul edildi. Bununla birlikte, yüksek antioksidan özellikleri sayesinde insan sağlığına belirli faydaları da var.
Bu bilgileri insanlar faydalansın diye paylaşıyorum.
Kaynak: http://www.bilgiustam.com ve http://tr.wikipedia.org den alınmıştır bu bilgiler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder