Tanen Nedir, Ne İşe Yarar?

Tanen, tanik asit adı da verilen, acı ve lezzetli bir maddedir.  Sumak, kestane ve çay gibi birçok bitkide bulunan tanen,  sarı bir tozdur. En yaygın olarak dericilikte kullanılmaktadır.  Aynı zamanda bazı bilinen içeceklerde berraklaştırılması için ve kumaş boyalarının çıkmaması için de tanen kullanılır.
Tanen Nedir, Ne İşe Yarar?
Tanen sıkıştırıcı, büzücü ve kan durdurucu özelliklerinden dolayı, tıp alanında da kullanılmaktadır. Basur, farenjit, bademcik tedavisinin ya sıra, deri hastalıkları tedavisinde kullanılan bazı  ilâçların içinde tanen bulunmaktadır.

Tanen Bitkisinin Faydaları ve Zararları

Birçok faydası olduğu bilinen tanen maddesi yaygın olarak bitkilerin kök, odun, kabuk, yaprak ve meyvelerinde bulunmaktadır. Dericilik ve boyacılık dışında tanen bitkisi, şarap ve bira gibi içeceklerin berraklaştırılmasında, petrol kuyularındaki çamurun akışkanlığının artırılması ve buhar kazanlarında birikinti oluşumunun engellenmesi için de kullanılmaktadır. Tıp alanında da kullanılan tanen bitkisi, damarları ve mukozayı büzücü etkisinden dolayı bademcik, farenjit, basur ve deri hastalıkları ilaçlarında kullanılmaktadır. Tanenden aynı zamanda mürekkep yapımında faydalanılmaktadır.

Taninler doğal olarak birçok bitkide ve gıdada bulunmaktadır. Bu gıdaların en önemlileri çay, kahve ve çikolatadır. Tanenin fazla tüketimi karaciğerde hasara neden olabilmektedir. Ayrıca,  yüksek miktarda tanin kullanımı, sindirim sistemi enzimlerinin düzgün çalışmamasına ve B1 vitamini ile demirin faydasının azalmasına neden olmaktadır.

Tanen İçeren İçecekler

Tanenler, birçok gıda ve içecekte doğal olarak bulunmaktadır. Tanen içerdiği bilinen içecekler şarap ve çaydır. Şaraptaki tanenler üzüm kabukları, tohumları ve saplarından elde edilmektedir. Buruk tadı ile de siyah çayda tanen içermektedir.  Şarap ve çay dışında, elma sirkesi, elma suyu, bira, üzüm sularında da tanen bulunmaktadır.

Tanen İçeren Yiyecekler

Tanenin bulunduğu bilinen yiyecekler ise, çikolata ve kakao tozudur. Baklagillerden fasulye, bezelye ve mercimekte de yüksek oranda tanen bulunmaktadır. Meyvelerdeki tanen,  meyvelerin kabuğunda yoğun olarak bulunmaktadır. Tanen içeren meyvelerden bazıları, üzüm, elmalar, nar, Trabzon hurması, yaban mersini, böğürtlen, kiraz, kızılcıktır.

Kuru yemişlerin de bazılarında tanen bulunmaktadır. Fıstık, ceviz, fındık gibi kuru yemişlerde yüksek oranda tanen bulunmaktadır. Yoğun miktarda tanen içeren fıstık, ceviz dışındaki kuru yemişler, pekan cevizi ve kaju fıstığıdır. Tanen yönünden zengin olan tahıllar ise,  bazı tahıl ve hububatların kepeği ile özellikle arpa ve sorgum gibi tahıllardır.

Yorumlar