NEW ORLEANS NEREDEDİR? NERELER GEZİLMELİDİR?

New Orleans, Amerika Birleşik Devletleri’ nin Louisiana eyaletinde yer almaktadır. Eyaletin nüfus anlamında en büyük şehri aynı zamanda ülkenin ana limanlarından biridir.

New Orleans 7 Mayıs 1718 yılında Fransız Mississippi Şirketi tarafından kurulmuştur. İsmini 1700’lü yıllarda Fransa’da hüküm süren Orleans dükünden almıştır.18 yy.kadar uzanan tarihi ile kendine has bir kültürü olan şehir aynı zamanda Caz müziğinin doğum yeridir. New Orleans aynı zamanda Amerika Birleşik devletlerinin en turistik yerlerinden biridir.
NEW ORLEANS NEREDEDİR? NERELER GEZİLMELİDİR?
Koloni dönemlerinde fransızların yaşadığı şehir uzun yıllar Fransız hâkimiyetinde kalmıştır. Daha sonra ispanyolların yaşadığı şehir 1803 yılında Napolyon tarafından Louisiana eyaleti ile birlikte A.B.D.’ ne satılmıştır. Şehirdeki tüm tarihi yapılar o dönemden kalmıştır. Hatta balık kültürünün oluşması Fransızlardan gelen kültürden kaynaklanmaktadır.

New Orleans Cresent City, Big Easy olarak da adlandırılmaktadır. Fakat en meşhur takma ismi New Orleans ve Louisiana şehirlerinin baş harflerinin birleştirilmesinden oluşan NOLA ismidir.

Çok farklı kültürlere ev sahipliği yapan şehir bunu tarihi, kimliğine borçludur. Çünkü tarih boyunca Afrikalı kölelerden tutunda, Karahipli göçmenlere ve birçok halka ev sahipliği yapmıştır. Bunun nedeni de liman şehri olmasından kaynaklanmaktadır. Tabi ki bu kadar çok renkli kimlik New Orleans eyaletinden müzikten, yemeğe tutunda mimariye kadar her alanda kendini göstermiştir.

2005 yılında herkesin hafızalarında yer eden Katrina kasırgasında büyük hasar gören şehir günümüzde tekrar eski canlılığına kavuşmuştur. New Orleans koloni döneminden kalma tarihi yapıları nedeniyle mimari anlamda göz kamaştırmaktadır. Hatta bu sebeple Amerikanın Avrupa şehri olarak da tanımlanmaktadır.

New Orleans da nereler gezilmelidir?

New Orleans’ da ilk başta yukarıda da bahsettiğimiz tarihi yapılar özellikle bu tür merakı olanlar için ilk gezilmesi gereken yerler arasındadır. Onunda dışında yine Avrupalı şehirlere özgü büyük yemyeşil parkları insana farklı bir hava katar. Ama daha detaylı merak edenler için başlıklar halinde sıralamakta fayda var,

-    Fransız Mahallesi
-    Tarihi mezarlıklar,
-    Aziz louis katedrali
-    Audubon akvaryumu
-    New Orleans Sanat müzesi
-    Şehir parkı
-    Louisiana Eyalet müzesi: Müze koloni döneminden kalma bir yapıttır aslında. Cabilda, İspanyol Meclis Binası olarak 1795 yılında inşa edilmiştir.

Yorumlar