HIÇKIRIK NEDEN OLUR? HIÇKIRIK NASIL GİDERİLİR?

Hıçkırığın oluşma nedeni karın boşluğu ve göğüs boşluğunu birbirinden ayırma görevi yapan diyafram kasının aniden kasılması ve ani soluk alımından kaynaklanmaktadır. Bu nedenlede ses tellerinin olduğu bölge kapanarak ordan geçen havanın ise aniden kesilmesi hıçkırık sesini meydana getirir.
HIÇKIRIK NEDEN OLUR? HIÇKIRIK NASIL GİDERİLİR?
Çeşitli nedenlerden kaynaklansada genelde kısa süreli hıçkırıklar ortaya çıkar uzun süreli hıçkırıklar genelde çok nadir görülür. Bu yazımızda sizlere kısaca hıçkırık neden olur? ve hıçkırık nasıl geçer? anlatacağım.

Hıçkırık nedenleri ise bir den fazla olduğu için şu sebeplerden kaynaklanmaktadır; aşırı yemek, acı yemek, baharatlı yemek, hazımsızlık, sıcak yemek, asitli içecekler, alkol, sinir rahatsızlıkları ve mide gazı hıçkırığa neden olabilmektedir. Ayrıca bağırsak hastalıkları, zatüre, zatülcenp, karaciğer, kalp ve beyin rahatsızlıklarından ortaya çıkabilir. Genelde kısa süreli hıçkırıklar ortaya çıkar uzun süreli hıçkırık ise çok nadir görülmektedir ki eğer uzun süreli ve hıçkırık geçmiyor ise mutlaka doktora gidilmesi gerekir.

Hıçkırık nasıl giderilir? öncelikle yukarıda saymış olduğumuz alkollü içecekler ve baharatlı yiyecekler gibi neden olan sebeplerden uzak durulması gerekir. Sonrasında uygulanacak bazı yöntemlerle basit hıçkırıklar giderilir nedir bu basit yöntemler? Örneğin nefesi tutmak ve su içmek gibi etkili yöntemler denenebilir.
Uzun süreli hıçkırıklarda ise öncellikle doktora gidilir altta yatan hıçkırığa neden olan etkenler tespit edilir ve tedavi süreci başlar. Bu her hangi bir hastalıktan kaynaklanan hıçkırıklar için geçerli olduğu için tedavisi doktor gözetiminde yapılmalıdır.

Peki hıçkırık nasıl geçer? Bilinen yöntemleri sizlere sıralayalım. Hıçkırığı gidermek için derin nefes alarak 10 a kadar sayıp nefesinizi bırakabilirsiniz.

Kese kağıdının içine nefes alıp verebilirsiniz fakat bunu uzmanlar pek önermemektedir.

En etkili yöntem ise su içmektir soğuk suyu hızlıca içebilirsiniz.

Bal ya da şeker yiyebilirsiniz 1 çay kaşığı kadar yeterlidir.

Yukarıda da belirttiğim gibi inatcı hıçkırıklarda mutlaka doktora gidilmelidir. Normal hıçkırıklar en fazla bir saat kadar sürer genelde ise bir kaç dakkada kesilir. Ayrıca hıçkırık nasıl geçer? yazımızıda okuyabilirsiniz.

Yorumlar