HAMİLELİKTE (GEBELİKTE) OLUŞAN DOĞUM ÇATLAKLAR NASIL GİDERİLİR?

Hamilelikte ileri dönemlerde kalça göbek bölgesi ve göğüs kısmında çatlaklıklar meydana gelir. Bebek anne karnında büyüdükçe karnın gerilmesi sonucu ya da kilo alıp vermeden kaynaklanan çatlaklıklar görülmektedir.
HAMİLELİKTE (GEBELİKTE) OLUŞAN DOĞUM ÇATLAKLAR NASIL GİDERİLİR?
Çoğunlukla 5. aydan itibaren karnın büyümesi ile çatlaklar belirgin bir hal almaya başlar. Orta katmanda bulunan dermis tabakasının hasar görmesi sonucu dermiste elastin fibröz bantlar ortaya çıkar. Bunların ortaya çıkması ile çatlaklıklar görülmeye başlar.

Doğum Çatlakları Nasıl Geçer?

İlk çatlaklık ortaya çıktığında kızarıklık olarak belirtilerini gösterir. Yeni çatlaklıkların başlaması ile bunlarla başa çıkmak daha kolay olur. Özellikle lazer yöntemi sayesinde kısa sürede çatlaklıkların oluşmadan giderilmesi sağlanabilir. En fazla görülen çatlaklardan karın çatlaklarında beyazlaşmaya başlayan daha ileri boyutlarda olan çatlaklara çözüm olarak fraksiyonel lazer uygulaması yapılmalıdır.

Evinizde ister kendiniz hazırlayacağınız isterseniz piyasada hazır olarak bulunan doğal yağlar ile çatlakların üstesinden gelebilirsiniz. Cilt üzerine masaj yolu ile yedirerek krem ya da yağların vücutta emilmesini sağlayıp cildinizi çatlaklardan koruyabilirsiniz.

Evde Uygulayabileceğiniz Çatlaklar İçin Önlemler

Karın basen ve kalça bölgesi için çatlakların önlenmesinde doğal yağların kullanılması önerilmektedir. Genelde zararsız olsalar da hamilelerde mutlaka bir hekime sorarak kullanması daha sağlıklı olacaktır. En doğal yağlardan biri hakiki sızma zeytinyağıdır.

Çatlak olan bölgeye sürerek masaj yaparak çatlakların azalmasında fayda görebilirsiniz. Çatlaklar için önerilen yağ çeşitleri ise çörekotu yağı, kakao yağı, kantaron yağı, buğday yağı, kayısı yağı ve melisa yağı gibi çeşitler önerilmektedir.

Badem Yağı İle Çatlak Tedavisi

Özellikle çatlaklar için uzmanlara göre badem yağının faydası diğer yağlara nazaran daha fazladır. Bebe yağı ve badem yağı doğum çatlakları için kullanılması tavsiye edilen yağlardan biri olarak önerilmektedir. Henüz yeni oluşmaya başlamış cilt çatlaklarından kurtulmak ve oluşacak çatlakların önlemini almak için bu yağlardan güvenle kullanabilirsiniz.

Doğal olduğu için hiç bir sakıncası olmayan yağları hamilelik çatlakları ve kilo alıp vermeye bağlı sebeplerden oluşan çatlakların önlenmesi ve yok edilmesinde fayda sağlayan yağ çeşitlerini kullanmanız tavsiye edilmektedir. Evde kendinizde bazı yağları karıştırarak doğal olan yağlardan çatlak giderici kremler hazırlayabilirsiniz.

Yorumlar