Güvercin Türleri ve Özellikleri Nelerdir

Ençok merak edilen sorulardan biride yavrular ne zaman uçmaya başlar yumurtadan çıktıktan sonra yavruların iyi uçması 50 günü bulmaktadır 30-35 günlükken yavaş yavaş uçmaya başlarlar.
 Güvercin Türleri
Bu süre zarfında yavruları fazla yormamanızı tavsiye ederim bu arada yapacağınız vitamin takviyeleride kanatların daha güçlenmesini hızlandıracaktır. Ülkemizde bu kuşların beslenmesi ve ticareti oldukca fazladır ayrıca kuş besleme hastalığıda mevcuttur.

Ülkemizde ve dünyada en çok bilinen kuşlardan birisi güvercinlerdir. Güvercinler evcilleştirilebilen kuşlardandır. Güvercin kuşları kuşlar arasında en çok sevilen kuş türlerinden biridir. Çoğu kişide hastalık haline gelmiş guvercin besleme. Bu kuşların turleride taklacı, yaboz, kelebek, bango, basko, posta, nuhudi, hünkarı, vs gibi bir çok türüvar dır.

Güvercinler;Vücut yapısı olarak orta büyüklükte kuşlardır. Gagaları orta büyüklükte olmalıdır. Gaganın kısa olması farklı melezlemelerin yaşandığının göstergesidir. Bu tür kuşlar kıymetli değillerdir. Boyunları fazla uzun değildir. Ayaklar biraz kısa ve dirsekten aşağısı paçasızdır.

Dirsek aşağısındaki her tüy paça olarak kabul edilir ve kuşun ciddi şekilde değer yitirmesine neden olur.
Kuyruk telek sayıları 14 ile 18 arasında değişebilir. Kanatlar kuyruk üzerinde taşınır. Bu taşınma şekli kuşun karakteristik özelliğidir. Bazı diğer makaracı ırklarda görülen kuyruğun kanat altında taşınma biçimi bu kuşlarda olmamalıdır.

Eğer kanatlar farklı şekillerde taşınıyorsa, bu güvercinlerin saf kan olmadıkları sonucuna varabiliriz. Gaga renkleri kuşun rengi ne olursa olsun beyaz olmalıdır. Ancak gaga ucunda kuşun kendi renginde küçük bir koyuluk bulunabilir. Sadece mavi renklerde mor gaga rengine rastlanabilmektedir. Trakya güvercinlerinin rengi ne olursa olsun göz renkleri açık renktir. Sadece beyaz renk olanlar bu durumun istisnası olarak siyah göz rengine sahiptirler.

Trakya güvercinleri tepeli ya da tepesiz olarak görülmektedirler. Bütün renklerinin tepeli ve tepesiz olanları bulunmaktadır. Bu güvercinlerde tepe kulaktan kulağa tabir edilen tarzda geniştir. Tepe ensenin altından başlar ve enseyi tam olarak sarmalar. Tepenin her iki ucunda “tepe gülü” adı verilen tarzda şekillenmeler makbul kabul edilmektedir.

Dişileri genelde bir çift yumurta yumurtlayıp kuluçkaya yatar. Nadir de olsa üç yumurtaya veya tek yumurtaya kuluçkaya yattığı görülmüştür. Güvercin yumurtası ilk yumurtlandığında 15 gram kadardır. 11 gram kadar doğan yavruların yedinci günde ağırlıkları 70, ondördüncü günde 170 grama kadar ulaşır. Yavrular 24-25 günlükken tek başlarına yem yemeye başlamaktadırlar.

Genelde bu kuşlar 2 yumurta yapar.Tek yumurtaya daha iyi bakarlar.Kuş besleyenler için bakıcı kuş olarak yabani yaboz dediğimiz bu kuşlar yavrulara daha iyi baktıtıkları için tercih edilirler.
Taklacı ırklar.

1. Şebap Taklacılar (5 renktir miski,kürenk,çakmaklı,gökmavi,arap aynakuyruk) fiziksel olarak büyük olmaları için üretilmiştir uçurulmaz sadece yerde güzelli için beslenir mankenlik yaparlar güzellik yarışmaları olur.

2. Taklacı güvercinler (renk olarak her renk mevcuttur.) taklacı olara hava performansı için beslenir. havda takla atış düzenlerine göre yarışmaları olur.

3. Güllü Kostüm güvercinler basık tepe başının üstünden anlına dogru (gül perçem basma tepe) bulunur.her renkte olabilirler. taklacı yönü ve kostün yönü olarak besleyenler bulunur.

4. Irak kökenli güvercinler (8 renktir miro risasi gümüş kaplama yusufi şarabi portakal zümrüt arap ve beyaz gözlü beyazlar). çok sıcak havaya dayanıklı taklacı kuşlardır. yerde kostümü için ve hava performansı için beslenir.

5. Bölgesel Taklacı Güvercinler afyon mermeri - çorum çıplagı - van yüksek uçucusu - mardin yer kuşu - malatya paçalısı.

Dalıcı ırklar. Adana - Baska - Bango -Azman - Hünkari.

Makaracı ırklar. Makaracı - Bursa Oynar - Trakya Yerlisi - Mülakat - Alabadem.

Dönücü Irklar. Dönek - Kelebek - Dolapçı - Aydın Yerlisi-mardin.

Karışım Irkları Posta - Filo Irkları.

Güvercin Yumurtalarının ağırlığı 15 gram civarındadır.

Güvercin yavruları yumurtadan çıktıktan sonra 15 güne kadar her gün yaklaşık 10 gram büyürler.
Güvercinler ortalama ömürleri 15 yıl kadardır.

Güvercinlerin ağırlığı Yarım 500 gram ile 1000 gram arasındadır. Çok nadir ırkları 1 kiloyu geçmektedir.

Ülkemizde güvercin besleyen ve seven bir çok kişi bulunmaktadır.

Ülkemizdeki en değerli güvercinler Mardin ve Bursa illerinde bulunan türlerdir.

Mardin güvercinleri takla atmaktaki becerileri ve ustalıkları.

Bursa ilindeki güvercinleri ise uçuş çeşitlilği ve uçuş esnasındaki heraketleri ile ön plana çıkmaktadırlar.

Ayrıca Uçuş özellikleri bakımından Trakya ırkı tabir edilen güvercinlerde çok üstündür. Bu üç güvercin türü değerlidirler. İyi günler sağlıcakla kalın.

Yorumlar