Çarşamba, Nisan 23, 2014

Göz Yaşının Faydaları Nelerdir

Ağlamanın (Göz Yaşının) Sağlığımıza Ne Gibi Faydası Vardır?
Hüzün lenince,acı duyduğumuz, üzüldüğümüzde,sinirlendiğimizde vs.Doğal olarak insan olduğumuz için ağlarız.Ağladıktan sonra bi rahatlama olur içimizde içimiz boşalır sanki göz yaşlarıyla.Bu göz yaşlarının bize ne gibi faydaları var bakalım.
Kimyasalları Dışarı Atıyor
Araştırmalar göre gözyaşının vücuttaki bazı zararlı kimyasalları attığını ve fiziksel anlamda rahatlattığı söylenmekte. Vücuttaki toksik maddeleri atmanın yanı sıra ağlamanın psikolojik faydası var. Ağlamak duygu durumumuzu iyileştiriyor ve acı verici durumlarda insana rahatlama sağlar.
Stresi'de azaltma etkisi var
Stres bu hastalıkların başlangıcı için en büyük neden;kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, 2 tip diyabet ve obezite. Ağlamak ise stresi azalttığı uzmanlar tarafından söylenmektedir. Ağlamanın rahatlatmasının bir sebebi de yine strese neden olan kimyasalları vücuttan atmasıdır.
Ağlamak diğer insanlarla aramızdaki duvarları kaldırıyor. Ağlarken utanma, acı gibi duygular hissedilse dahi sonunda kişi rahatlıyor ve yanında ağladığı kişiyle arasında bir bağ oluşur kişi rahatca içini döke biliyor.Ağlamak gözlerin içine kaçan tozu buna benzer maddeleride dışarı atar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder