Felç nedir, neden olur

Vücuttaki bazı organların hareket ettirme yeteneğini kayabetmesine felç denir. Halk arasında inme olarakta bilinmekte her yaşta ki kişilerde görülebilir daha çok yaşı ilerlemiş kişilerde görülür.
Felç nedir
Beynin ters çalışması sonucu kas güçünün kaybolmasına neden olur. Bazı kişiler geçici felç yaşar bazı kişilerde ise kalıcıdır. Biir de bazı kişiler araç süratli giderken camı açıp yüzünü dışarı çıkarır bu çok tehlikelidir bu hareket yüz felci olmasına neden olabilir. Motorsiklet sürücüleride gerekli koruyucu giyisileri giymeden kesinlikle motorsiklet kullanmamalıdırlar aksi taktirde felç olabilirler.

Felç nedir, neden olur kısaca tanımı şöyledir

Sinir sisteminde meydana gelen bir bozukluktan dolayı, kas gücünün kaybolmasına felç, nüzül veya inme denir. Tıp dilinde ise paralizi veya serebral tromboz denir. Hafif ve ağır olmak üzere iki şekli vardır.
Tedavinin ilk ve önemli şartı hastanın neşesini kaybetmemesi ve en kısa zamanda iyileşeceğine inanmasıdır.
Tedavide hastanın morali ne kadar yüksek olursa iyileşme sürecide okadar hızlanır özellikle hasta yakınları hasta kişinin moralini yüksek tutmak için ellerinden geleni bıkmadan sabırla yapmalıdır.

Hiç yorum yok