FELÇ NEDİR? NEDEN OLUR? BELİRTİLERİ NELERDİR?

Felç beynin beslenen kan damarlarındaki normal akışın durmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. 2 tip felç türü bulunur. Bunlar iskemik felç ve hemorajik felçlerdir.
FELÇ NEDİR? NEDEN OLUR? BELİRTİLERİ NELERDİR?
İskemik felçte, beyni giden kan yollarının pıhtılaşmasını ve beynin iyi bir şekilde beslememesi sayesinde oluşur. Tıkanın damarlar beslemesi gerektiği bölgeyi beslemediği taktirde oradaki organlar ölür. Hemorajik felç ise beyni besleyen damarların tıkanması sayesinde olur.

Tıkanması veya çatlaması şeklinde görülen bu felç türünde beyinle alakalı bir kanama olur. Etkilenen damar bölgelerinde belirli muayeneler sonucunda belirlenir. Beyindeki hasarın ne denli büyük olduğu yapılan testler ve araştırmalar sonucunda belirlenir.

Felç Belirtileri Nelerdir?

Felç vücudumuzun birçok bölgesinde kendini gösterebilir. Beyin insanı zıt bir yöntemle kontrol eder. Bu konuyu detaylandırmak gerekirse sol beyin, vücudumuzun sağ kısmını, sağ beyin ise vücudumuzun sol kısmını kontrol eder. Felç bulguları ile ilgili halkın bilinçlendirilmesi bu konuda çok büyük önem taşır.

Bu müdahale inme olayı gerçekleşmeden olması hasta için çok büyük bir önem arz eder. Peki felcin belirtileri nelerdir? Tramvaya ilişkisi bulunmayan anlık olarak gelişen bilinç kayıpları felç belirtileri arasında yer almaktadır. Vücudumuzda kendini bir anda gösteren ve uzun süre süren uyuşukluklar felcin örnekleridir. Ani bir şekilde meydana gelen görme bozuklukları ve görme kaybı felce neden olabilir. Daha önce yaşanmamış bir şekilde baş ağrısı felç belirtilerinden biridir.

Felç Riskinde Korunma Önerileri Nelerdir?

Felçten korunmak istiyorsanız mutlaka tansiyonunuza dikkat edin. Yüksek tansiyon felç riskini de beraberinde getirir. 4 yaşın üzerinde bulunan tüm insanlar rutin kontrollerini yaptırmalıdır. Tuz tüketimini azaltma felç riskini azaltır. Felçten korunmak istiyorsanız tuz tüketiminizi minimize edin ve hatta kullanmayı bırakın.

Beslenmeyle alakalı çok dikkatli olun. Günlük olarak ağırlık çalışması yapın. Günlük olarak ağırlık çalışması yapmak sizlerin kan dolaşımınızı arttıracağından felç riskini de doğal olarak minimize edecektir. Günlük olarak protein, yağ ve karbonhidrat tüketiminizi ilgili diyetisyen hekimlere başvurarak öğrenin. Düzenli olarak ağırlık çalışması yapmak sizlerin kas gelişiminizi olumlu yönde etkileyecek ve kas kütleniz arttığından doğal olarak metabolizma hızınızda da artış olacaktır.

Yorumlar