UZUN SÜRE SUDA KALAN AYAKLAR NEDEN BURUŞUR

Uzun süre su içerisinde kalan ayaklar buruşuyor. Ayakların buruşma nedenleri ise insan derisinin suyun içerisinde bulunan bazı bileşikleri almasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca deri içerisinde bulunan ve sebum adı verilen yağı üreten bir takım yağ bezleri bulunuyor.
UZUN SÜRE SUDA KALAN AYAKLAR NEDEN BURUŞUR
Sebumun bulunma nedeni incelendiğinde cildi korumak ve cildin kayganlığını sağlamakla görev alıyor. Ayrıca sebum cilt içerisinde su geçirmez bir tabakanın oluşmasını sağlıyor. Aslında vücudumuzu incelediğimizde vücudun pek çok bölgesinde kıl bulunuyor ve ayaklarda bulunmuyor. Bunun nedeni ise bu bölgelerin sık olarak kullanılır olmasından kaynaklanıyor.

Zaman içerisinde de bu duruma bağlı olarak ayak tabanlarında keratin tabakası sayesinde deriye su girişi gerçekleşmiyor. Buna bağlı olarak da deri içerisinde bir tür buruşma meydana gelmektedir. Bu yüzden de uzun süre suda kalan ayaklarımız buruşuyor.

•    Uzun süre suda kalan ayaklarımız buruşuyor.

•    Suda kalan ayakların buruşma nedeni ise ayak tabanında bulunan keratin tabakasından kaynaklanıyor.

•    Ayrıca su içerisinde bulunan minerallerde etkili oluyor.

•    Eğer ki ayaklar herhangi bir şekilde suya maruz kalmadığı halde buruşma meydana geliyor ise mutlaka bir doktora görünmesi gerekiyor.

Suda Kalan Ayakların Buruşması Ne Zaman Geçer?

Uzun süre suyun içerisinde kalan ayaklar belirli bir zaman doğrultusunda artık buruşuyor. Bu gayet doğal bir durum ve korkulacak hiçbir şey yok. Çünkü kısa bir zaman çerçevesi içerisinde ayaklar suya sokulmadığı takdirde buruşma ortadan kalkıyor. Buruşmanın ortadan kalkma sebepleri deri üzerinde oluşan reaksiyon durumunun ortadan kalkmasına bağlı oluyor.

Yani bu durum ayakların uzun ya da kısa bir zaman dilimi içerisinde suda kalmasına bağlıdır. Eğer ki ayaklarınız uzun bir zaman dilimine bağlı olarak su içerisinde kalır ise buruşmanın gitmesi biraz uzun bir zaman dilimini alıyor. Fakat suda kalan ayaklar kısa bir zaman diliminde su içerisinde kalıyor ise buruşmanın gitmesi de kısa bir zaman dilimini alıyor.

Bu yazımızıda okuyabilirsiniz: Uzun Süre Suda Kalan Eller Neden Buruşur?

Ayakların Buruşmasını Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

Ayakların buruşmasını önlenmesi için ayakların uzun süre su içerisinde kalmaması gerekiyor. Aynı zamanda bu sayede ayaklar fazla minerale maruz kalmadığı için yıpranmıyor. Çünkü sürekli buruşan ayaklar zaman içerisinde bir takım kaşıntılara neden oluyor ve yaralar ortaya çıkıyor. Bu yüzden yaraların ortaya çıkmaması adına ayakların fazlaca su içerisinde kalıp kalmaması düşünülmesi gerekiyor.

Yorumlar