ELEKTRİK ENERJİSİNİN KULLANIM ALANLARI KISACA NELERDİR?

Elektrik çağında yaşadığımız şu yüzyılda ihtiyaçlarımızı karşılamak amaçlı kullandığımız enerjinin büyük bir bölümü elektrik enerjisidir. Evlerimizden tutunda iş yerlerimize kadar bugün pek çok yerde elektrik enerjisini öncelikle ışığa çevirmek için yani aydınlatma amaçlı kullanmaktayız.
ELEKTRİK ENERJİSİNİN KULLANIM ALANLARI KISACA NELERDİR?
Bunun dışında elektrik enerjisinin yine en fazla kullanıldığı alanlardan biride ısıtma amaçlıdır. Özellikle son yıllarda daha kolay ve temiz kullanımı olmasından dolayı kömür sobalarının yerini elektrik sobaları hatta klimalar almıştır.

Evlerimizde kullandığımız buzdolabı, çamaşır makineleri, bulaşık makineleri, fırınlar, elektrik süpürgeleri ve aklınıza gelen diğer birçok aleti kullanmak içinde elektrik enerjisine ihtiyaç duyarız. Çünkü bu aletlerin hepsi yalnızca elektrik enerjisi ile çalışmaktadır. Yine bugün birçoğumuzun elinden düşmeyen cep telefonları, tabletler ve PC’ler içinde elektrik enerjisine ihtiyaç vardır.

Elektrik enerjisinin bu kadar yaygınlaşmasının en büyük nedeni elektrik motorlarının diğer motorlara göre daha küçük ve daha kolay bir kullanım sağlamasından kaynaklanmaktadır. Düşününki küçücük bir düğme yardımıyla elektrik motorlarını harekete geçirip çalıştırmak mümkün olmaktadır.

Bugün yine işyerlerimizde sadece büro kısmındaki bilgisayar, yazıcı vb. aletleri değil üretim amaçlı kullanılan Cnc makineleri, enjeksiyon makineleri, endüstriyel fırınlar, bobinaj makineleri, matkaplar, vinçler, endüksiyon fırınları ve boya makineleri gibi aklınıza gelebilecek daha birçok makinenin hepsi elektrik enerjisini kullanarak çalışmaktadır. Elektrik enerjisinin bu kadar yaygınlaşmasının sebeplerinden bir diğeri de elektrik enerjinin üretildiği elektrik santrallerinden kilometrelerce uzaklığındaki alanlara çok az bir kayıpla ulaştırılabilmesidir.

Bugün elektrik telleriyle şehir merkezlerinden en uzak noktalara kadar ulaştırılan elektrik enerjisi bu sayede elektrikle çalışan aletlerin çok fazla artmasına ve kullanımının yaygınlaşmasına neden olmaktadır. Yine elektrik enerjisinin kullanılacağı yere göre ısı, mekanik, ışık veya mekanik enerjiye çok kolay bir şekilde dönüştürebilmesi de bu yaygınlaşmanın diğer bir nedenidir. Her alanda kullanabilme rahatlığı elektrik enerjisinin kullanımını her geçen gün daha arttırmaktadır.

Bugün ki yazımda sizlere kısaca elektrik enerjisinin kullanıldığı noktalardan bahsetmeye çalıştım.

Sizin de gördüğünüz gibi bugün A’dan Z’ ye her alanda elektrik enerjisi kelimenin tam anlamıyla elimiz ayağımız noktasındadır. Elektrik olmadığı noktada neredeyse hayatın durma noktasına geldiğini söylemek hiç de yanlış olmaz.

Yorumlar